Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Atlanta - přistání na největším letišti světa

Americký jih i sever v jednom městě, taková je Atlanta, hlavní a největší město amerického státu Georgia a centrální město deváté největší metropolitní oblasti ve Spojených státech amerických. Kromě toho tu mají největší letiště na světě, sídlí zde nadnárodní společnost Coca-Cola i světová zpravodajská stanice CNN.

Atlanta je označována jako hlavní město amerického Jihu, přesto se v ní dokonale prolíná sever i jih, stejně jako minulost a současnost. Atlantu najdete v jihovýchodní části Severní Ameriky, je sídlem Fulton County, ale část města zasahuje i do DeKalb County. Podle odhadu z roku 2005 tu žije 470 000 obyvatel, ale i s předměstími obývá metropoli více než pět miliónů lidí. Více než 60% populace tvoří afroameričané, kteří sem původně přišli za novými pracovními příležitostmi. 33% obyvatelstva představují běloši a zbytek různé etnické menšiny. Atlanta leží 320 metrů nad hladinou moře, má vlhké subtropické klima, s horkými, vlhkými léty a mírnými zimami.

Atlanta byla založena roku 1837. Za občanské války byla konfederační pevností, kterou po těžkých ztrátách dobyl roku1864 generál Sherman. Po občanské válce začalo město vzkvétat a dnes je hospodářským centrem amerického jihovýchodu. Je také významným dopravním uzlem železniční, dálniční a potrubní dopravy. Letiště Hartsfield – Jakson Atlanta je největším letištěm na světě. První místo v žebříčku Mezinárodního sdružení letišť ACI si Atlanta udržela i přes loňský pokles pasažérů o více než procento. Letištěm v Atlantě projde denně téměř čtvrt milionu cestujících. Za rok jich je téměř 85 milionů. Pro srovnání - pražským ruzyňským letištěm denně projde osmkrát méně lidí. Atlanta si drží i prvenství v počtu pohybů letadel, za rok tu vzlétlo nebo přistálo téměř milion strojů.

Od 3. května 2007 nabízí přímou linku do Atlanty i letiště Praha, a tak vám nic nebrání podniknout pohodlný výlet na americký kontinent. Přímá linka do Atlanty znamená pro cestující mimojiné také rozšíření možností, jak se dostat do USA. V opačném směru přináší linka zase výhodu návazných letů z Prahy dál po Evropě. Linku odbavuje společně s ČSA americká letecká společnost Delta Air Lines. Spojení poskytuje čtyřikrát týdně, v hlavní letní sezóně od 4. června do 1. září dokonce pětkrát týdně.

Mezinárodní dosah Atlanty dokazuje i skutečnost, že odtud vysílá globální televizní stanice CNN. Její budova láká turisty k zajímavé prohlídce. Až vás unaví, můžete posedět v nablýskaném nákupním centru hned pod sídlem CNN, kde si můžete vybrat jídla z nejrůznějších koutů světa a přitom na velkoplošných obrazovkách sledovat, co se kde ve světě právě děje. Velkým lákadlem pro turisty je také muzeum Coca-Coly, rodný dům Martina Luthera Kinga i největší akvárium na světě.

Atlanta má bohatou historii sportů. Dokladem nového sebevědomí Atlanty je fakt, že se v roce 1996 stala teprve třetím americkým městem, kde se konaly letní olympijské hry. Na národní úrovni se zde hraje lední hokej, basketbal, baseball i americký fotbal. Zajímavostí města je také celých 30 vysokých škol, které na jeho půdě napočítáte. K nejznámnějším patří Georgia State University, Morehouse School of Medicine, či populární Georgia Institute of Technology. ad. Atlanta se proslavila svéraznými hudebními žánry - hip-hopem, RB a crunkem (proslaveným zejména rapperem Lil Jonem). Město je „sídlem“ jedné odnože amerického hip-hopu „Dirty South“.

Pokud se do Atlanty vypravíte, ať už přímou linkou z Prahy, nebo sem jen náhodou zabloudíte, nenechte si ujít aspoň jeden z nezapomenutelných výhledů na město. Údajně nejlepší pohled na Atlantu se nabízí z vrcholu Stone Mountain, která je největší samostatně stojící žulovou skálou na světě a svou obrovitostí připomíná Ayers Rock v Austrálii. Nahoru lze vyjít po svých nebo vyjet lanovkou. Nejlépe v podvečer, když se začnou rozsvěcet světla města. Velmi dobrý výhled nabízí také otočná restaurace v 70.patře hotelu Peachtree Plaza. Dohlédnete odtud až k pohoří Blue Ridge Mountains. Výtahy tam jezdí prosklenými tubusy na plášti budovy, takže budete mít krásný výhled i během cesty vzhůru. Jako ve filmu...

Autor: Lucie Kaspříková

Další články, které mimo jiné na stránkách o USA najdete, jsou:
Týden v New Yorku
Stone mountain - výlet do Kamenné hory
Route 66 - hlavní třída Ameriky
Grand Canyon
Což takhle dát si Havaj?

Článek byl zobrazen 12 377 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko