Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Appomattox Court House NHP

Národní historický park Appomattox Court House je významným místem ve Virginii, právě zde byla totiž roku 1865 ukončena americká válka Severu proti Jihu.

Generál Robert E. Lee jakožto vůdce armády Severní Virginie (jih) měl v úmyslu připojit se k Johnstonově armádě a s ním se pokusit zaútočit proti Seveřanům. Jenomže neměl dostatek mužů a jeho pochod se neustále zpomaloval. Generál sil Spojených států (sever) Ullyses S. Grant však na něj neustále dotahoval, až se mu nakonec podařilo odříznout Leea od Johnstona i Davise. Tehdy Lee obdržel, jako první generál Konfederace, nabídku kapitulace, ale neměl se o této možnosti s kým poradit.

Jeho odpověď ze dne 7. dubna roku 1865 zněla: „Jaké jsou podmínky kapitulace?“ O dva dny později se Lee setkal s Grantem v Domě McLeana v Appomattox Court House a Lee nakonec kapitulaci podepsal. Obligátní předání kordu vítěznému soupeři se však neuskutečnilo, do dnešní doby se neví proč. Možná na něj Grant zapomněl, nebo to udělal z úcty k Leeovi. Jižanští důstojníci si mohli ponechat své poboční zbraně, koně i ostatní majetek. Vojáci, na přímou prosbu Leea, si ponechali také svá zvířata.

U Appomattoxu skončila Leeova kariéra vojáka, po válce byl amnestován a stal se velitelem vojenské školy v Lexingtonu, kde působil až do své smrti v říjnu 1870. Dne 26. dubna se na samotě u Durham Station v Severní Karolíně vzdal také generál Johnston generálu Shermanovi. Během května se pak vzdávají i ostatní jižanští velitelé. Po kapitulaci Leea začíná prezident Lincoln přemýšlet, jak zpět začlenit odtrhnuté státy do Unie. Ty musí přijmout třináctý dodatek k Ústavě, jímž je zrušeno otroctví a odmítnout válečné dluhy Konfederace. Lincolnovy plány jsou ale zmařeny jeho smrtí, která ho potká 14. dubna ve Fordově divadle z rukou fanatického Jižana Johna Wilkese Bootha. Ten po vraždě prchá, je dopaden až ve Virginii, kde je obklíčen v hořící stodole a zastřelen. Jeho poslední slova byla: "Řekněte matce, že umírám za vlast. Myslel jsem, že dělám to nejlepší."

Místo, kde byla 9. dubna roku 1865 ukončena Americká občanská válka je dnes pod ochranou organizace National Park Service. Nachází se zde návštěvnické centrum, kde mohou zájemci shlédnout krátký film o průběhu bitvy a významu této lokality. Nedaleko od Appottomaxu se nachází také hrob popularizátora banja Joela Walkera Sweeneyho žijícího v letech 1810 – 1860. Tento původně africký hudební nástroj předělal za 4 na 5 strun a vytvořil z něj vlastně dnešní verzi. Na tento nástroj hrával na turné s cirkusem.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko