Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eisenhower NHS

Významný voják a politik Dwight David Eisenhower se narodil 14. října roku 1890 do německo-americké rodiny, jako třetí ze sedmi synů Davida Jacoba Eisenhowera a Idy Elizabeth Stoverové. Předci jeho rodiny byli náboženští uprchlíci, kteří připluli z Německa a Švýcarska do USA v průběhu 17. a 18. století. Otec pracoval ve školství a matka se přidala k jehovistům. Jejich dům tak sloužil jako místo pro jejich scházení.

Mladý Dwight se roku 1911 rozhodl nastoupit na vojenskou akademii ve West Pointu, což bylo výrazně v rozporu s vírou Svědků Jehovových. Jeho rozhodnutí způsobilo neshody mezi ním a matkou, která se Jehovistů nehodlala kvůli jeho vojenské kariéře vzdát. Přestože matka s jeho rozhodnutím nesouhlasila, udržovali blízký vztah.

Po absolvování univerzity sloužil u pěchoty, během 1. světové války pak byl velitelem tankové jednotky a získal hodnost podplukovníka. Později se stal výkonným důstojníkem u generála Foxe Connera v oblasti panamského kanálu. V letech 1925-26 navštěvoval Velitelsko-Generální školu ve Forth Leavenworth v Kansasu. Během 2. světové války se stal generálem, kterému se přezdívalo Ike. Byl vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil v Evropě. Eisenhower byl jednou z významných postav druhé světové války i dění po ní.

Po válce nějakou dobu pobýval v nejvyšších vojenských funkcích USA, načež v roce 1952 odešel do důchodu a vstoupil do politiky. Získal nominaci republikánské strany na prezidenta a tím se také opravdu stal. V letech 1953 – 1961 byl tak Dwight David Eisenhower 34. prezidentem Spojených států amerických.

20. ledna 1953 složil inaugurační slib a stal se prezidentem USA. Eisenhower byl jediným americkým generálem, který se stal prezidentem ve 20. století. V roce 1956 opět porazil demokratického kandidáta a až do roku 1960 působil ve funkci prezidenta. Jeho poslední proslov z oválné pracovny zazněl 17. ledna roku 1961. V dnešní době je Dwight mnohými historiky označován za jednoho z deseti nejlepších amerických prezidentů.

Po odchodu z funkce si užíval poklidně stáří na farmě ve městě Gettysburg v Pensylvánii, která je dnes národní historickou památkou. Farma sloužila prezidentovi a jeho manželce k víkendovým pobytům a byla také místem setkávání světových lídrů. Jeho hosty byli například sovětský premiér Nikita Chruščov, francouzský prezident Charles de Gaulle, guvernér Kalifornie Ronald Reagan nebo britský ministerský předseda Winston Churchill. Eisenhower zde žil poté, co v roce 1961 opustil Bílý dům. I nadále však pomáhal při kampaních stranických kandidátů v Gettysburgu. Eisehnower zemřel 28. března 1969 na srdeční selhání ve Walter Reed Army Hospital ve Washingtonu. Je pochován spolu se svou ženou a svým prvním synem v malé kapli „Place of Meditation“ v „Eisenhower Presidential Library“ v Abilene.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko