Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Manzanar NHS

Manzanar je jedním z desíti internačních táborů, které byly za 2. světové války vystavěny na východním úbočí horského hřebene Sierra Nevada v Kalifornii. Právě sem byli vysídlování Američané, kteří měli japonský původ. Tehdejší prezident USA Franklin D. Roosevelt vydal dva měsíce po napadení Pearl Harboru příkaz, kvůli kterému bylo celkem 120 tisíc lidí násilím odvedeno ze svých domovů. Tito lidé podezření ze špionáže a pomoci válečnému nepříteli byli v táborech drženi téměř 3 roky. Po tu dobu neměli kontakt s civilizací ani s domovem. S sebou si mohli vzít jen to, co sami unesli.

Lidé museli přežít někdy až neúnosné podmínky, kdy teploty v létě běžně přesahovaly 40°C a v zimě klesaly pod nulu. Na jedné čtvereční míli v tomto táboře bylo namačkáno neuvěřitelných 11 061 lidí. Kolem 70% z nich pocházelo z oblasti Los Angeles a asi dvě třetiny z jejich celkového počtu byli rovnoprávnými občany USA. Vysídlení se netýkalo jen Kalifornie, ale celého západního pobřeží, své domovy tak museli opustit i lidé z Oregonu, Washingtonu a jižní Arizony. Přesidlování těchto údajně nebezpečných lidí bylo za války považováno jako vojenská nutnost.

V každém z 36 táborových bloků bylo umístěno 200 až 400 mužů, žen a dětí, kteří obývali 14 dřevěných domů. Areál obehnaný ostnatým plotem byl hlídán z osmi strážních věží, v nichž seděla ozbrojená ostraha. Každý, kdo by se pokusil z tábora utéct, by byl touto hlídkou zastřelen.

Na podzim roku 1945 došlo k uzavření tábora Manzanar. Dřevěné administrativní budovy byly v aukci prodány a odvezeny pryč. Zůstalo zde jen Auditorium a dvě malé kamenné pagody. Z tehdejších zděných budov se dochovaly jen základy, kamenné schody a chodníky, které navzájem spojovaly bývalé bloky budov. Po dobu více jak 50 let nebylo toto místo udržováno a tak zde vyrostly mohutné stromy. Malý hřbitov dnes připomíná 135 lidí, kteří zde zahynuli. Na jejich počest zde byl vystavěn kamenný památník, jenž zároveň připomíná nespravedlnost a utrpení, kterým si museli všichni lidé projít.

Teprve v roce 1989 (po 47 letech) podepsal prezident Ronald Reagan formální omluvu vlády USA, ve které se omlouvá všem účastníkům a obětem tohoto nepřátelského válečného aktu. V roce 1992 byl Manzanar prohlášen za národní historické místo, kde se odehrávaly dějiny státu. Z původních 10 táborů, které zde byly vybudovány, je totiž nejzachovalejší. Budova Auditoria od roku 2004 slouží jako návštěvnické centrum a v areálu byly vybudovány také části dvou původních dřevených domů a strážní věž.

V místním muzeu si můžete prohlédnout celou řadu dochovaných dobových předmětů a také se seznámit s historií celého tábora i příběhy jednotlivých rodin. Manzanar má zůstat dokladem o válečných hrůzách a pomoci budoucím generacím porozumět pojmům jako je diskriminace, rasizmus nebo nenávist.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko