Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mississippi

Na jihu Spojených států amerických se rozkládá federální stát Mississippi, který hraničí se státy Tennessee, Alabama, Arkansas a Louisiana. Z jihu je omýván vodami Mexického zálivu. Se svou rozlohou 125 443 km² je Mississippi 32. největším státem USA. Dne 23. února roku 1870 byl připojen k Unii a stal se platným členským státem USA.

Svůj název získal stát podle stejnojmenné řeky protékající jeho západní hranicí. Mississippi v jazyce původního indiánského kmene Chipewa znamená něco jako „Velké vody“. Delta této řeky je jednou z nejúrodnějších oblastí na světě. Prvními osadníky z Evropy byli Španělé, kteří zde v 16. století prováděli rozsáhlé průzkumné akce. V 17. století pak přišli francouzské výpravy, které si toto území podrobily a stalo se tak součástí francouzské Louisiany. Postupem času přešlo území pod nadvládu Britů a bylo pojmenováno Západní Florida. Během americké revoluce došlo k jeho obsazení Španěly, ale v roce 1795 se Španělsko části tohoto území vzdalo a stát tak v roce 1817 připadl Spojeným státům americkým. Ne však nadlouho, následovaly komplikace během občanské války. Natrvalo bylo Mississippi připojeno k USA v roce 1870.

Povrch státu je převážně rovinatý, místy se vyskytují bažiny a téměř polovina území je zalesněná. Nejvyšší horou je Woodall, která dosahuje nadmořské výšky 806 metrů. Turisticky přitažlivé je zejména krátké pobřeží Mexického zálivu. V Mississippi převládá vlhké subtropické podnebí. V minulosti byla země již několikrát poškozena ničivými hurikány, které si vyžádaly stovky lidských životů. Největší škody způsobil v roce 1969 hurikán Camille, který byl označen stupnicí 5, tzn. nejničivější. Kromě řeky Mississippi státem protéká ještě řada dalších významných toků, jako třeba Big Black River, Pearl River, Yazoo River. Vytvořila se zde četná a krásná jezera, z nichž jmenujme třeba Ross Barnett Reservoir, Arkabutla Lake, Sardis Lake, Grenada Lake.

Ve státě Mississippi dnes žije kolem 3 milionů obyvatel, z nichž asi 60% tvoří běloši a 36% černoši. Do roku 1940 byla většina obyvatelstva černošského původu. Zbylé 4 % jsou rovnoměrně rozděleny mezi původní indiánské obyvatelstvo, které žije převážně ve východní části země, mezi Asiaty a ostatní rasy. V roce 1870 sem přišla početná čínská populace, aby se v deltě řeky věnovala zemědělství. Také v dnešní době přichází do Mississippi stále více přistěhovalců z Jihovýchodní Asie, které sem láká hlavně rybářský a lodní průmysl. Obyvatelé jsou většinou křesťané, převažují protestanti a metodisté. Římskokatolická církev má větší zastoupení spíše ve větších městech. Najdeme zde také mnoho židů.

Hlavním odvětvím ekonomiky státu je zemědělství, pěstuje se především obilí, bavlník, sója, brambory a kukuřice. Lidé se věnují také chovu dobytka, prasat, drůbeže a významný je také rybolov. Z průmyslových odvětví dnes hraje důležitou roli hlavně těžba ropy a zemního plynu. Známý je rovněž petrochemický, chemický, elektrotechnický, dřevozpracující a textilní průmysl.

Hlavním městem Mississippi je Jackson s necelými 200 tisíci obyvateli. Město bylo pojmenováno po sedmém prezidentovi Spojených států amerických Andrewu Jacksonovi. Jackson leží na řece Pearl. Dalšími většími městy jsou Gulfport, Biloxi, Hattiesburg, Greenville, Meridian, Tupelo, Southhaven, Vicksburg a  Pascagoula.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

VÁNOCE A SILVESTR V ALPÁCH

Zažíjte Vánoce nebo Silvestr na horách. Francie, Savojské Alpy - 8-denní SKIPASS, ubytování v rezidenci u sjezdovky, doprava - vše od 7 700 Kč za osobu. 

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko