Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New Jersey

Na východním pobřeží Spojených států Amerických se rozkládá malý, ale poměrně hustě zalidněný stát New Jersey. Rozkládá se na území o rozloze 22 608 km2. Sousedí se státy Pensylvánie, Delaware a přímo navazuje na metropolitní oblast New Yorku. Pobřeží státu je omýváno vodami Atlantského oceánu. Svůj název získal podle ostrova Jersey nacházejícím se v Lamanšském průlivu. Do Unie přistoupilo New Jersey 18. prosince 1787.

Povrch státu je na jihu převážně rovinatý s velmi členitým pobřežím, kde se vytváří malé ostrůvky a kosy v zátoce Delaware. Směrem na sever se zvedají nižší kopce, s nejvyšším vrcholem měřícím 550 metrů nad mořem, které ukrývají četná jezera. Přibližně 40% povrchu země pokrývají husté lesy. Protékají tudy řeky Delaware River a Hudson River.

Významným odvětvím ekonomiky je těžební průmysl, těží se zde hlavně rudy železa a zinku. Dále je důležitý rovněž automobilový, letecký, loďařský, chemický, petrochemický, textilní a potravinářský průmysl. V zemědělství hraje důležitou roli pěstování kukuřice, sóji, brambor a zeleniny. Ve velkém se zde chová skot, významná je také sféra služeb, obchodu a cestoví ruch. New Jersey se proslavilo také ledním hokejem, ve městě Newark sídlí skvělý americký hokejový klub NHL New Jersey Devils.

V New Jersey dnes žije kolem 8,5 milionu obyvatel, hustota zalidnění je proto velmi vysoká – 438 obyvatel na kilometr čtvereční. Asi 72% obyvatelstva tvoří běloši, 14% černoši, necelých 6% Asiaté a zbylé procento připadá na indiány, míšence a ostatní rasy. Kolem 80% populace jsou věřící křesťané, převažují protestanti a římští katolíci. Přibližně 4% zastupují také židé, bez náboženského vyznání je 15% obyvatelstva.

Hlavním městem je od roku 1790 Trenton, kde žije asi 83 tisíc obyvatel. Zároveň je také okresním městem oblasti Mercer County. Mezi významná města New Jersey patří také Atlantic City. V roce 1870 zde byly legalizovány hazardní hry, začali se zde tak sjíždět gambleři ze všech koutů země. Mezi další větší města patří Newark, Paterson, Elizabeth, Edison, Woodbridge, Hamilton a Camden.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.

Hudson River Valley

Hudson River Valley

Americkými státy New York a New Jersey protéká řeka Hudson River, která mezi městy New York a Jersey City následně ústí do Atlantského oceánu. Právě tato oblast známá jako Hudson River Valley je turisticky nesmírně přitažlivá, na trase dlouhé 322 km se nachází nejen krásná a zajímavá krajina, ale také spousta pamětihodností.

celý článek

 
 
 

Náš tip

VÁNOCE A SILVESTR V ALPÁCH

Zažíjte Vánoce nebo Silvestr na horách. Francie, Savojské Alpy - 8-denní SKIPASS, ubytování v rezidenci u sjezdovky, doprava - vše od 7 700 Kč za osobu. 

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko