Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

USA - základní informace

Oficiální název: Spojené státy americké
Hlavní město: Washington, D. C.
Počet obyvatel: 303 443 119
Rozloha: 9 631 214 km²
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Úřední jazyk: angličtina

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Ameriky?
Jak cestovat po Americe?
Jak cestovat po Washingtonu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Americe
Nakupování v Americe
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Ameriky?
Jelikož se Spojené státy americké rozkládají na obrovské ploše, leží také v několika podnebných pásech. Většina území Ameriky má kontinentální klima se studenou zimou a horkým létem. Sever země se nachází v mírném pásu, který je chladnější, a oproti Evropě se zde vyskytují větší srážky. Jih USA se rozkládá v příjemném a teplém subtropickém podnebném pásu. Nejtepleji je na poloostrově Florida a na Havajských ostrovech, kde je neustále slunečno, ale velkým nebezpečím jsou často se vyskytující hurikány. Podobně je na tom také oblíbený a turisty hojně navštěvovaný Kalifornský poloostrov. Záleží tedy jen na vás, kterou část Spojených států chcete navštívit. Zdali vás více lákají zasněžené vrcholky a možnosti lyžování nebo si chcete užívat sluníčka na plážích.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky si potřebují pro cestu do Ameriky zajistit vízum. Je dobré si ho opatřit dostatečně dopředu na velvyslanectví USA v Praze. Rozeznáváme 2 základní typy víza a to podle délky pobytu. Pokud máte zájem o krátkodobý pobyt v Americe, opatříte si tzv. neimigrační vízum, jestliže plánujete dlouhodobý pobyt, potřebujete přistěhovalecké vízum neboli zelenou kartu. Vízum se získává po osobním pohovoru, který bývá domluven vždy e-mailem, na základě řádně zdůvodněného účelu. Během pohovoru vám odeberou otisky prstů a vyfotografují obličej. Tyto údaje se pak objeví ve vystaveném vízu, které je kontrolováno na hraničních přechodech při příjezdu do USA prostřednictvím opakovaného odebrání otisků prstů a fotografie obličeje. Také je nutné složení poplatku ve výši 100 dolarů. Pokud vízum získáte, bude vám zasláno kurýrem. Musíte mít také cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu do České republiky.

Zelenou kartu, která představuje povolení k trvalému pobytu spojené s právem pracovat, získáte pouze na základě podpory vašeho amerického zaměstnavatele. Občané České republiky nemají možnost získat povolení k pobytu z politických nebo humanitárních důvodů.

Zdravotnictví
Zdravotní péče v USA je na velmi dobré úrovni, pracují zde kvalifikovaní lékaři a nemocnice jsou kvalitně vybaveny, což se také odráží na ceně. Lékařská péče v Americe patří mezi jednu z nejdražších. Například zdravotní pojištění u vyhlášené zdravotní pojišťovny vyjde až na 400 dolarů měsíčně na osobu. Před odjezdem se u své zdravotní pojišťovny sjednejte pojištění léčebných výloh pro cesty do zahraničí, poplatky jsou i při delších pobytech nesrovnatelné s cenou nahodilých zdravotních potíží. Česká republika nemá s USA uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče a je proto dobré si tuto pojistku uzavřít. I jakákoliv malá ošetření by vás stály vysokou sumu peněz. Vhodné je také připojištění pro přepravu hospitalizované osoby a repatriaci zemřelého. Je dobré mít u sebe kontakt na partnerskou pojišťovnu v USA.

Mnoho léků, které jsou u nás běžně k dostání, jsou v Americe vydávány pouze na předpis. Proto se takovými léky zásobte ještě před cestou a nezapomeňte zejména na léky, které pravidelně užíváte.

Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Spojených států amerických je dolar, který se jako jediný používá v běžném platebním styku. Turisté mají ze začátku problém se vyznat v amerických bankovkách, jelikož mají všechny stejnou barvu i velikost. Proto si ze začátku dávejte dobrý pozor, čím platíte a hlavně kolik je vám po nákupu vráceno. Bezproblémová je platba dolarovými cestovními šeky, protože jsou na většině území států přijímány jako hotovost. Může se vám ale také stát, že po vás při placení tímto šekem budou vyžadovat předložení pasu. Dobře se v Americe platí také mezinárodními kreditními kartami, které jsou důležité zejména při půjčení vozidla nebo při tankování benzínu. Některé automaty na benzinových pumpách přijímají pouze kreditní karty. Je také možné si vybrat z bankomatu hotovost, za takovou službu si však banky účtují nemalé poplatky. Evropskou měnu je možné vyměnit pouze v některých bankách nebo na mezinárodních letištích. Eurošeky ve Spojených státech ale neudáte nikde.

Domácí mazlíčci
Také do Spojených států Amerických je možné vzít s sebou svého domácího mazlíčka. Majitel však musí doložit, že byl pes či kočka očkována proti vzteklině alespoň 30 dní před cestou do USA, v opačném případě musí být zvíře ihned po vstupu do USA očkováno a drženo v třicetidenní karanténě. Také štěňata, která ještě neměla 3 měsíce, musí být po převozu do USA držena v karanténě, dokud nejsou dost stará k vakcinaci. Také po naočkování jsou ještě dalších 30 dní držena v karanténě. Některé státy USA umožňují i import neočkovaných zvířat, ale jen ze zemí bez výskytu vztekliny. Česká republika je podle stanoviska USA řazena mezi země, v nichž se vzteklina může ojediněle vyskytnout jen mezi volně žijícími netopýry. Dovoz psů by tedy měl probíhat bez problémů. V případě i drobného zranění domácího zvířete je nutné, aby zranění bylo odborně ošetřeno. U ostatních domácích zvířat mohou být uplatněna i přísnější omezení, některé druhy zvířat je přísně zakázáno do USA dovážet. Jde zejména o ptáky a plazy.

Poloha a přírodní poměry
Spojené státy americké zaujímají asi 40% plochy severoamerického kontinentu. Na severu hraničí s Kanadou a na jihu s Mexikem. Břehy Ameriky jsou ze západu omývány Tichým a z východu Atlantským oceánem. Spojené státy americké jsou tvořeny celkem 47 státy, 1 federálním distriktem (District of Columbia) a státy Aljaška a Havajské ostrovy. Americkým závislým územím je ostrov Portoriko a Severní Mariany, zámořská území Americká Samoa, Guam, Panenské ostrovy USA a několik ostrovů v Tichém oceánu. Spojené státy americké jsou po Rusku a Kanadě třetím největším státem světa.

Po celé délce západní Ameriky se zvedá vysoké pohoří Kordillery, které začínají Aljašským hřbetem, táhnou se ve dvou výrazných pásmech a zakončeny jsou až v Ohňové zemi v Jižní Americe. U pobřeží Tichého oceánu se nazývají Coast Range a ve vnitrozemí Skalnaté hory. Nejvyšší horou tohoto mohutného pohoří je Mount Mc. Kinley s výškou 6194 metrů nad mořem. Oproti tomu nejníže položeným místem v zemi je Údolí smrti – Death Valley, které se nachází 86 metrů pod úrovní moře. U východního pobřeží se zase zvedá Apalačské pohoří. Ve Spojených státech najdeme také několik velkých nížin, jako je například Mississippská nížina, Velká pánev, Centrální rovina či Coloradská plošina. Největšími americkými veletoky jsou již jmenovaná Mississippi, Misouri, Rio Grande, řeka sv. Vavřince, Colorado nebo Columbia. V USA se rozkládají také četná jezera, z nichž některá jsou ledovcového původu. Mezi ty nejznámější patří Velká jezera: Hořejší, Michiganské, Huronské, Ontario, které tvoří přirozenou hranici mezi USA a Kanadou. Mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario se nachází nejvyšší vodopády v zemi – Niagarské vodopády.

Jak cestovat do Ameriky?

Letecká doprava
Z Evropy zajišťují leteckou přepravu přes oceán mnohé letecké společnosti, jako je například Lufthansa, Air France, Austrian Airlines, British Airways, Alitalia či KLM. Z České republiky vás do Spojených států dopraví společnost ČSA. Ceny letenek většinou nezahrnují letištní taxy, ty musíte ke konečné ceně letenky připočítat. Jedná se o poplatky za použití letiště určeného státu, na jehož území se letiště nachází a je v jeho správě. Každý stát má své vlastní výše letištních poplatků, které nejsou stálé a každý týden se mění, v závislosti na kursu dolaru nebo na kursu mezinárodní měnové jednotky používané v letecké přepravě tzv. NUC.

Jak cestovat po Americe?

Autem
Skvělým způsobem, jak lépe a zblízka poznat kulturu, přírodu či jednotlivá americká města, je jízda vlastním automobilem. Dříve, než se rozhodnete si v Americe půjčit auto, porovnejte si ceny jednotlivých autopůjčoven, jelikož se mohou značně lišit. Taky je dobré se ujistit, zda je uvedená cena daná bez omezení počtu ujetých mil nebo s denním limitem, kdy při jeho překročení platíte dle předem určeného tarifu. Proto si dopředu spočítejte, kolik kilometrů máte v úmyslu asi najet. U některých autopůjčoven je možné vypůjčené auto vrátit na jiném místě, než na jakém jste si ho půjčili. Jelikož je veřejná doprava na mnoha místech USA omezená, bývá vlastní auto někdy nutností.

V Americe si auto může půjčit pouze osoba starší 21 let, která vlastní některou mezinárodně známou platební (kreditní) kartu a mezinárodní řidičský průkaz, vydaný dle ženevské úmluvy z roku 1949, o silniční dopravě. Jestliže však máte zájem si půjčit karavan, musíte mít dokonce 25 let. Řidiči mladší 21 let si mohou auto zapůjčit pouze v případě, že si uzavřou doplňkové pojištění, které vyjde na 5-10 dolarů. Pokud si však zarezervujete automobil již z domova, přes některou z agentur, budete mít většinou v ceně zahrnuto i kompletní pojištění vozidla. Většina autopůjčoven má svá sídla v blízkosti letišť, mezi nejznámější firmy patří Avis, Hertz, Alamo Rent a Car, Budget Rent a Car nebo Dollar Rent a Car.

Dobré je dodržovat v Americe „speed limit“ neboli nejvyšší povolenou rychlost, neboť oproti České republice jsou v Americe poněkud přísnější zákony. Policie má lepší podmínky a pravomoci pro postih překročení nejvyšší povolené rychlosti a skutečně toho využívá. Užívání bezpečnostních pásů v autě je nařízeno ve všech státech mimo New Hampshire.

Autobusem
Autobusovou přepravu po americkém kontinentu zajišťuje společnost Greyhound Bus, která nabízí meziměstskou i transkontinentální dopravu. Jízdenky vyjdou poměrně levně, ale při cestování na delších vzdálenostech je nevýhodou nedostatek místa a nepohodlí. Autobusy je dobré využívat při cestování ve městech nebo jako předměstský tranzit. Ve venkovských oblastech může být autobusová doprava velmi omezená.

Vlakem
Cestování vlakem se v Americe netěší příliš velké popularitě, jako je tomu v jiných zemích. Vlaky jsou ideální při překonávání kratších nebo středně dlouhých vzdáleností, ale pouze v některých oblastech. Například mezi městy Boston, Washington DC, New York a Philadelphia jezdí vlaky po dobře opravené vysokorychlostní dráze - Metroliner. Některé oblasti Ameriky mají jen velmi řídkou železniční síť, nebo tam dokonce vlaky nejezdí vůbec. Ve velkých městech jsou příměstské vlaky ideálním dopravním prostředkem, který spojuje centrum města s předměstím.

Letadlem
Vzhledem k obrovské rozlehlosti Spojených států amerických, je nejpraktičtějším, nejrychlejším a nejvýhodnějším způsobem překonávání velkých vzdáleností mezi lokalitami cestování letadlem. Například vzdálenost 5000km, která od sebe dělí New York a Los Angeles lze letadlem urazit za 5 hodin a při využití slev vás cesta vyjde okolo 300 dolarů. Vlakem byste se tam trmáceli 3-4 dny a stálo by vás to až 500 dolarů. Třemi nejdůležitějšími uzly vnitrostátní i mezinárodní letecké dopravy jsou New York se třemi velkými letišti (J. F. Kennedy, Newark a La Guardia), Chicago s největším letištěm na světě O'Hara a Atlanta v Georgii.

Trajektem/lodí
V Americe je také rozsáhlá vnitrozemská vodní síť s desítkami tisíc kilometrů splavných řek a kanálů. Hlavní vodní tepnou je řeka Mississippi s přítokem řek Ohio a Hudson, která má napojení na řeku sv. Vavřince a Velká jezera. Námořní doprava je důležitá pro vnitrostátní přepravu nákladů. Největšími námořními přístavy jsou města New Orleans, New York, Houston, Valdez na Aljašce, Long Beach u Los Angeles a Corpus Christi v Texasu. Největším vnitrozemským přístavem je Duluth u Hořejšího jezera.

Stopem
Stopování neboli „hitchhiking“ je v mnoha státech USA přísně zakázáno. Pokud vás zákaz neodradí a jste ochotni to přeci jen vyzkoušet, může se vám stát, že dostanete vysokou pokutu, nebo vás dokonce zatkne policejní hlídka. Tento způsob dopravy je oblíbený zejména u mladých lidí, ale nemá v USA dobrou pověst. Stalo se již mnoho případů, kdy byli stopaři nebo řidiči okradeni, přepadeni nebo dokonce zabiti. Američané se proto stopařům vyhýbají a příliš jim nezastavují. Může se vám tedy stát, že budete na okraji silnice čekat klidně i několik hodin.

Jak cestovat po Washingtonu?

Metrobusem
Tyto linky zajišťují ve Washingtonu spojení s místy, kam se nedostane metro ani vlak. Název metrobus vznikl spojením slov „metropolitní autobus“. Jde o autobusovou nebo trolejbusovou dopravu, která jezdí v krátkých intervalech s velkokapacitními vozy. Mají své vyhrazené jízdní pruhy. Na trasách metrobusu mohou jezdit běžná kloubová nebo nekloubová vozidla, ale v některých městech se používají i typy vozidel vyvinuté speciálně pro tyto sítě, například tříčlánkové autobusy mimořádné délky. Většina těchto dopravních prostředků je značky Volvo. Na metro navazují také stovky linek autobusů, které jsou velmi využívané, hlavně v centru města.

Metrem
Městská hromadná doprava ve Washingtonu je z velké části zajišťována společností Washington Metropolitan Area Transport Autorithy (WMATA). Hlavní město Spojených států je dnes protkáno pěti linkami metra s délkou tratí 165 km, které jsou barevně rozlišeny. V plánu je ještě další šestá linka. Washingtonské metro se začalo stavět v roce 1969 a v témže roce byl hotov první úsek dlouhý 7,4 km s pěti stanicemi. Pro veřejnost byl otevřen až v roce 1976. Vozový park má nyní 952 vozů několika typů. Kromě amerických zde jezdí také španělské a italské vozy, které dnes prochází rekonstrukcí a modernizací.

Taxi
Dalším způsobem, jak se rychle a pohodlně přepravovat po Washingtonu je využít služeb taxi. Tato přeprava není příliš nákladná, v každém taxi je taxametr. Taxíky jsou výhodné zejména v noci, kdy je omezena městská hromadná doprava. Taxi si můžete objednat buď telefonicky, nebo na jejich stanovišti, která bývají převážně v okolí nádraží a zastávek metra.

Stravování

Americká kuchyně
Když se řekne ameriská kuchyně, většina z nás si vybaví pouze polotovary, smažené, nezdravé a tučné pokrmy, které nejsou ani dvakrát chutné. Není to tak ale úplně pravda. Spojené státy jsou totiž zemí, kde žije obrovské množství přistěhovalců a každý národ má tedy na americkou kuchyni značný vliv. Přestože americká kuchyně nepatří mezi nejvyhlášenější, má nám určitě co nabídnout. Každý si zde najde, co mu chutná, musí si jen dávat pozor na množství spořádaného jídla. Samotná americká kuchyně je pak ovlivněna převážně italskou, anglickou, francouzskou a mexickou kuchyní. Američané jsou známí také tím, že nepatří mezi nejlepší kuchaře, doma moc nevaří a raději se stravují venku. Co je však typicky americkým pokrmem, to ani sami Američané nevědí. Za tradiční jídlo tedy můžeme považovat všudypřítomné hamburgery, jejichž základem je grilované hovězí maso, které se vloží mezi dvě půlky sladké housky a doplní zeleninou, tatarkou a mnoha dalšími přísadami. Američané jsou v konzumaci hamburgerů na první příčce. Ve velkém se zde pojídají také hotdogy, steaky, pizza, žebírka, kuřecí křidélka a mnoho dalších pokrmů z oblasti mezinárodní kuchyně. V Americe se jí snad veškeré druhy masa, méně oblíbené je akorát vepřové. Nechybí zde ryby, mořské plody, kuřata a oblíbení krocani nebo krůty.

Oblíbenou přílohou jsou opět smažené hranolky, opékané brambory nebo smažená cibule. K jídlu si také rádi dají ještě zeleninový salát s nějakým dresinkem. Oblíbeným dezertem je zmrzlina, koláče a slané sušenky (crackers) či sladké (cookies). To vše se poté zapije převážně sladkými nápoji. Na snídani si Američané nejčastěji připravují vajíčka na všechny možné způsoby, pijí mléko, kávu a pojídají cereálie. K snídani jsou obvyklé také omelety nebo nastrouhané osmažené brambory, tzv. „hashbrowns“.

Americké restaurace
Američané se nejraději stravují v podnicích rychlého občerstvení jako je Mc´Donald, KFC, Burger King a v mnoha dalších, což vůbec neprospívá k jejich zdraví a patří tak mezi nejobéznější národy na světě. Klasické restaurace však nabízí velmi kvalitní pokrmy, které nejsou tučné a jsou vyrobeny ze zdravých surovin. Tyto podniky bývají také poměrně drahé a bývají součástí nějakého řetězce. Nejznámějším řetězcem je Friday´s. Pokud však do takovéto restaurace zavítáte, připravte se na velmi snaživou obsluhu, která vás bude doslova obletovat. Účty jsou zákazníkovi obvykle předkládány ihned, jakmile dojí, i když si o něj nepožádal. Za samozřejmost se v USA považuje spropitné ve výši 10-15 procent z ceny jídla. V restauracích se běžně neplatí za kečup ani tatarskou omáčku. Některá zařízení poskytují speciální nabídky levnějšího jídla, jde o tzv. happy hour, kdy je ve vymezenou dobu v nabídce jídlo za akční cenu. Americké restaurace mohou být také zaměřeny na kuchyni italskou, mexickou, čínskou nebo určité konkrétní typy jídla, jako jsou např. mořské plody nebo americké steaky. Při příchodu do restaurace si nevybíráte místo sami, ale čekáte, až vás personál usadí k vybranému stolu. Restaurace bývají rozděleny do sekcí pro kuřáky a nekuřáky. Pokud své jídlo nedojíte, můžete si jej beze studu nechat zabalit s sebou, je to běžné. Dalším způsobem jak se najíst za málo peněž jsou bufety.

Americké nápoje
Bezesporu nejoblíbenějším americkým nápojem je Coca Cola, která spatřila světlo světa již v roce 1885 a dnes je známá po celém světě. Z ní se vyvinuly další odnože těchto sladkých nápojů, jako třeba Pepsi Cola, Dr. Pepper. Z alkoholických nápojů Američané holdují především whiskám, kvalitními značkami jsou například Jack Daniels Tennessee Whiskey, Jim Beam, Seven Crown. V hospodách se setkáte také s pivem, nejčastěji se však podává jen v lahvích a svou kvalitou se nemůže rovnat pivům českým. Hodně se popíjí káva. Nápoje se v restauracích podávají do poloviny naplněné ledem. Výhodné jsou tzv. bezedné skleničky, kdy host platí za nápoj jen jednou a poté mu je automaticky zdarma doléván.

Ubytování
V Americe existuje široká síť nejrůznějších kategorií hotelů a motelů nižší a střední kategorie, kde se cena za noc řádově pohybuje od 50 do 120 dolarů. Užitečné jsou slevové kupony, které jsou k dispozici na benzinových pumpách, v turistických informačních střediscích a na internetu. Za ubytování turisté většinou vynaloží nejvíce nákladů. Nejlevněji se můžete ubytovat v kempu a nejdráž v některém z luxusních hotelů v centru měst. Cena ubytování závisí také na zvolené době návštěvy, v sezóně bývají pokoje dražší. Je dobré si ubytování také dostatečně dopředu rezervovat.

Velmi levné bývají také rodinné penziony a hotely, jejichž vybavenost však často odpovídá ceně. V USA existují dva druhy kempů: komerční kempy a kempy v parcích a na federálních územích. Komerční kempy bývají obvykle dražší a nachází se v přírodě nebo i na okraji města. Nejznámějším kempovým řetězcem je KOA, který má pod sebou kolem 500 amerických kempů s plným vybavením a které oplývají čistotou. Kempovat a stanovat můžete také v národních parcích, státních parcích a státních lesích, kterých v USA najdete skutečně dost. Doba pobytu však bývá omezena na max. 7-14 dní.

Bezpečnost v Americe
Kriminalita v Americe kvete především ve velkých městech a je znatelně vyšší, než kriminalita v evropských metropolích. Vyhýbejte se proto vstupu do neznámých a zapadlejších čtvrtí a po setmění se nevydávejte nikam sami. Turistické oblasti a velké aglomerace jsou rájem pro kapsáře, pouliční zloděje, ale turisté se také mohou stát obětí loupežného útoku. Veškeré cenné věci si proto uschovejte raději v hotelovém sejfu nebo na jiném bezpečném místě. Zbytečně nenoste šperky a cennosti, které by přitahovaly pozornost a doklady a peníze mějte vždy ve vnitřní kapse bundy. Pozor na krádež si dávejte obzvláště v hromadné dopravě. Před cestou je dobré pořídit si kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě. Pokud dojde ke ztrátě či krádeži vašich dokladů je nutné to okamžitě ohlásit policii.

Vzhledem k rostoucí kriminalitě používá americká policie všeobecně tvrdší metody při zavádění pořádku. Pokud někoho policie v autě zastaví, je nutné, aby dělal bez odporu přesně to, co se po něm vyžaduje. Základem je zůstat sedět na místě a položit ruce na volant tak, aby na ně policista dobře viděl. Hledání dokladů v kapse může být považováno za hledání zbraně.

Nakupování v Americe
Ceny potravin jsou v Americe srovnatelné a někdy i nižší než ceny v některých západoevropských zemích. Potraviny je nejvýhodnější nakupovat ve velkých supermarketech, kde je široká nabídka veškerého zboží. V amerických prodejnách asi potrpí na označení „big“, téměř všechny potraviny se zde prodávají ve velkých baleních, které vás vyjdou obvykle levněji než balení malá.

Většina turistických lokalit bývá doslova obsypána stánkaři prodávajícími suvenýry, například pohledy, sošky, přívěšky, různé upomínkové předměty a také rukodělné výrobky místních indiánů. Obecně se dá říct, že v USA se vyplatí nakoupit elektroniku (počítače, iPody, ruční GPS), knihy, oblečení, ale také například RC modely.

Turistické cíle

Washington, DC
Hlavní město Spojených států amerických neleží v žádném státě, ale je samosprávným federálním územím nazývaným District of Columbia (odtud název D. C.). Pro turisty je přitažlivý zejména kvůli četným parkům, muzeím, galeriím a bohatému kulturnímu životu. Touto zelenou metropolí protéká řeka Potomac. Město je jedinečné také tím, že zde nebyly vystavěny žádné mrakodrapy a město tak působí přehledným a klidným dojmem. Auta zde mohou jezdit rychlostí maximálně 40 km/h.

Nejvýznamnější stavbou je bezesporu Bílý Dům (White House), sídlo parlamentu US Capitol a mnoho dalších vládních budov. Bílý Dům je sídlem amerického prezidenta, pro veřejnost je otevřený a neplatí se do něj vstupné. Budova je postavená z pískovce a její nátěr musí být neustále obnovován. Stavba Capitolu je známá svou mohutnou kopulí, se sochou maršálka na její špici. Vpravo od Capitolu můžete navštívit Muzeum letectví a kosmonautiky (NASA). K vidění jsou zde skutečné kosmické lodi, kameny z měsíce, skafandry a další předměty používané ve vesmíru. Návštěva tohoto muzea je nezapomenutelným zážitkem pro dospělé i děti. Od Bílého Domu se pěšky dostanete k významné dominantě, jakou 169 metrů vysoký Lincolnův Monument. Pokud máte zájem a je zrovna volný termín, můžete se nechat vyvézt výtahem do jeho špičky, odkud je nádherný výhled na celé město. Předtím však počítejte s důkladnou osobní prohlídkou. Kolem památníku se rozkládá rozsáhlý park, kde najdeme budovu ministerstva, vládní budovy a národní muzea s volným vstupem. Park je vyhledávaným místem odpočinku a také místem konání mnohých sportovních utkání, hraje se zde rugby nebo fotbal. Navštívit zde můžete také Lincolnovo muzeum nebo Arlingtonův most, která vás dovede k obrovskému hřbitovu, kde leží prezident J. F. Kennedy, jeho žena Jacquelin a také desetitisíce padlých z Vietnamu. Celá tato oblast od Lincolnova muzea, přes monument až po Capitol táhnoucí se v délce 3 km se nazývá Mall a je hlavním turistickým centrem Washingtonu.

Ve městě si můžete prohlédnout ještě spoustu dalších muzeí, například Národní muzeum americké historie, Lékařské muzeum, Poštovní muzeum, Indiánské muzeum a další. Některých exponátů v muzeích je možné se dotýkat, což je poučné a zároveň zábavné. Vybudováno zde bylo také mnoho sportovních zařízení, jako třeba výborně a funkčně vybavená dětská hřiště, tenisové kurzy, na něž má veřejnost vstup zdarma a kilometry cyklostezek.

New York
New York je největším, nejlidnatějším a také nejrušnějším městem Spojených států amerických. Rozkládá se při ústí řeky Hudson do atlantského oceánu a skládá se z pěti částí: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx a Richmond. V tomto kosmopolitním městě potkáte lidi všech národností, barev pleti i nejrůznějších názorů a chování. Evropanům bude asi nějakou dobu trvat, než si zvyknou na odlišný styl, kterým město žije, na chaos, ruch a neklid.

Většina návštěvníků, kteří zavítají do této stále živé a pulzující americké metropole, nejdříve zamíří na Manhattan. Právě zde najdete většinu dominant, bez kterých by návštěva New Yorku nebyla úplná. Přestože je New York opravdu obrovský, orientace v něm nebývá až takovým problémem. Stačí si jen zapamatovat, že svislá řada ulic se nazývá „Avenues“ a vodorovná „Streets“. Ty se navzájem křižují a vytvářejí takovou šachovnici. Jedinou příčnou dlouhou ulicí na Manhattanu je Broadway, která vás dovede až na náměstí Time Square plném světelných reklam a divadel, kde se hrají nejslavnější světové muzikály. Nejvyšší budovou v New Yorku je nyní Empire State Building, která má 103 pater a vysoká je 443 metrů. Je z ní krásný pohled na celé město. Jediným zeleným prostranstvím ve městě, kam si lidé chodí odpočinout, zasportovat nebo jen tak projít je Central Park s jezírky. Park je protkán množstvím cyklostezek a stezek pro kolečkové brusle. Také zde můžete vidět místní umělce, představující své práce a nabízející umění.

Symbolem New Yorku a snad i celých Spojených států je Socha Svobody, tyčící se na Liberty Island. V korunce sochy je vyhlídka, která je však od teroristických útoků v roce 2001 z bezpečnostních důvodů uzavřena. Jedinečným zážitkem může být procházka po Čínské čtvrti, což je vlastně takové město ve městě, jelikož si zde nepřipouští jakýkoliv vliv USA ani jiných národností.

Los Angeles
Druhé největší americké město se nachází v Kalifornii a představuje tak největší metropolitní centrum na západním pobřeží. Turisté vyhledávají Los Angeles hlavně pro jeho příjemné subtropické podnebí, pobřeží Atlantského oceánu a kilometry dlouhých písčitých pláží. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Los Angeles se skládá z množství různých čtvrtí a je rozděleno do několika regionů. Centrum L. A. je nazýváno Downtown a najdeme zde několik mrakodrapů a úřadů, jinak je okolí města tvořeno převážně nízkými rodinnými domky.

Největším lákadlem Los Angeles je Hollywood a jeho Beverly Hills, což je čtvrť, kde žijí převážně filmové hvězdy a nejrůznější celebrity. V západní části města najdeme oblíbené lokality jako je Santa Monica, Malibu nebo Venice Beach. Ve městě jsou nepřeberné možnosti zábavy, nočního života, výhodných ale i luxusních nákupů, výletů a kultury. Lidé se zde hodně věnují aktivitám na čerstvém vzduchu, sportují, běhají, jezdí na kolečkových bruslích, kolech či koloběžkách. Nedaleko Los Angeles se nachází mnoho přírodních zajímavostí, jako je například pobřežní čára od Big Sur, divoké hory Sierra Nevada a Mohavská poušť.

Las Vegas
Město rozkládající se ve státě Nevada je největším centrem zábavy a hazardu na světě. Vyznačuje se nepříliš hezkou architekturou, která je někdy až kýčovitá. Byly zde vystavěny skleněné pyramidy, nejrůznější hrady, replika pařížské Eifellovy věže a navštívit zde můžete dokonce americké Benátky. Do města se chodí bavit a utrácet nejbohatší lidé světa, pro které zde byly postaveny také luxusní a drahé hotely. Ulice této americké metropole, která vyrostla uprostřed pouště, bují zábavou, oslňuje vás světly neonů a do očí vám blikají obří obrazovky. Kromě kasin můžete v Las Vegas navštívit také horské dráhy, žraločí a delfíní akvárium, obrovské fontány a mnoho dalšího. Nedaleko se rozprostírá národní park Grand Canyon a údolí Death Valley.

San Francisco
Město San Francisco je unikátní zejména svou polohou v zálivu Golden Gate, přes který vede známý červený most Golden Gate Bridge, který se stal symbolem města. San Francisco se nachází ve státě Kalifornie a pro svou viktoriánskou architekturu a kopcovitý terén je vyhledávanou perlou západu USA. Říká se, že San Francisco je nejevropštějším americkým městem. Známé je však také proslulou gay čtvrtí Castro, kde žije nejpočetnější populace homosexuálních mužů na světě.

K vidění je toho v San Franciscu opravdu hodně a k tomu, abyste město alespoň trošku poznali, vám nebude stačit ani týden. Navštívit můžete Muzeum Asijského umění, čínskou čtvrť, spoustu galerií, beatnickou kavárna Vesuvio nebo moderní finanční centrum Financial District. Hromadnou dopravu ve městě zajišťují mimo jiné také unikátní historické tramvajky Cable Car, které jsou taženy ocelovými lany, vedenými pod zemí. Nedaleko se v moři nachází proslulé vězení Alcatraz, kde si svůj trest odpykával i známý mafián Al Capone. Ve městě také sídlí jedny z nejprestižnějších universit – Stanford a Berkeley.

New Orleans
Toto přístavní město se nachází v Jižní Louisianě u řeky Mississippi a jezera Pontchartra. Město je proto neustále ohrožováno záplavami, naposledy zde katastrofální povodně v roce 2005 usmrtily kolem 1300 lidí a zničily velkou část města. Povodeň nastala v důsledku řádění hurikánu Katrina. Mnoho obyvatel město opustilo a nemá odvahu se již nikdy vrátit, kvůli nejisté budoucnosti. Pojišťovny totiž odmítají pojistit majetek v záplavové oblasti. Tato tragédie výrazně snížila cestovní ruch ve městě a tedy i přísun potřebných peněz, přesto si město zachovalo alespoň část své jedinečné atmosféry. Místy si budete připadat, jako byste se procházeli v evropských ulicích, původně zde byla francouzská kolonie. Nejznámější historickou čtvrtí je dnes proto French Quarter (Francouzská čtvrť). New Orleans je také známé jako město jazzu, který můžete slyšet skoro všude. Nejvyhlášenější ulicí je Bourbon Street, kde se lidé schází k poslechu hudby, k tanci a k popíjení alkoholu na ulici (jinde v USA je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno).

Orlando
Orlando ležící na Floridě je největším zábavním rodinným centrem na světě, které přitahuje nejen rodiče s dětmi, každoročně sem zavítá kolem 52 milionů turistů. Město se rozkládá uprostřed tropické jezerní oblasti v centru poloostrova Florida. Známé jsou zdejší turistické atrakce, z nichž nejpopulárnější je asi Walt Disney World Resort. Ještě roku 1970 bylo Orlando poklidným farmářským městečkem. Ve stejném roce však bylo z části bývalé letecké základny postaveno mezinárodní letiště a v říjnu roku 1971 byla otevřena první část Walt Disney World. Navštívit zde můžete také Mořský svět, Zoo Gatorland nebo Universal Studios. na turisty čeká spousta obchodů, butiků, divadelních restaurací a hotelů. Nejvyšší budovou ve městě je 134 metrů vysoká The SunTrust Center, která byla postavena v roce 1988. Město je také sídlem druhé největší univerzity na Floridě. Za návštěvu jistě stojí také některé z místních muzeí, botanická zahrada Harry P. Leu Botanical Gardens nebo World of Orchids, tedy Svět orchidejí. Na ulici Church Street Station je pro otrlé povahy připraven dům hrůzy Terror on Church Street. Asi hodinu jízdy odtud se nachází mys Cape Canaveral a Kennedy Space Center.

Havaj
Havajské souostroví najdeme v Tichém oceánu a skládá se z 18 ostrovů a atolů, z nichž 8 je hlavních. Jsou to ostrovy Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui a Hawaii. Ostrovy jsou sopečného původu a najdeme na nich několik dodnes činných sopek. Nejvyšší horou celého souostroví je Mauna Kea měřící 4205 metrů nad mořem, ale kdybychom ji změřili i podvodní částí, tak její výška dosahuje kolem 10 km. Je tak nejvyšší jednolitou horou na světě a větší část roku se na ní drží sníh. Na vrcholu hory stojí dnes hned několik astronomických observatoří.

Havajské ostrovy bývají právem označovány jako tropický ráj na zemi, najdeme zde krásnou přírodu, čisté písečné pláže a věnovat se zde můžete mnoha sportovním i kulturním aktivitám. Jsou zde ideální podmínky pro potápění a šnorchlování – kolem ostrovů se rozkládají korálové útesy. Nejméně turisticky navštěvovaný je ostrov Kauai, který je z větší části porostlý deštným pralesem. Na ostrově Oahu se nachází nejznámější a turisticky nejpřitažlivější pláž celého souostroví – Waikiki. Nechce se věřit tomu, že zde na začátku 20. století byly jen bažiny a stálo zde pár rybářských chatrčí. Dnes již svým návštěvníkům nabízí veškeré potřebné zázemí a najednou se zde může rekreovat přes 30 tisíc lidí.

Niagarské vodopády
Na řece Niagara, která spojuje Erijské jezero a jezero Ontario se nachází Niagarské vodopády, tvořící přirozenou hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Z obou stran byly postaveny vyhlídkové terasy, ale z kanadské strany je údajně vyhlídka lepší. Vodopády jsou jednou z největších turistických atrakcí USA a každoročně přilákají kolem 12 milionů turistů z celého světa. Vznik vodopádů se datuje do doby před 12 tisíci lety, kdy docházelo k tání ledovců, a tvořila se ledovcová jezera. Nedaleko vodopádu můžete navštívit geologické muzeum, kde se návštěvníci dovědí zajímavé informace o vzniku vodopádů.

Grand Canyon
Národní park Grand Canyon se nachází ve státě Arizona a představuje jeden z největších přírodních divů světa. Dnes je to nejznámější kaňon na světě a taky jeden z prvních národních parků na území USA. Založen byl v roce 1919. Již samotné rozměry kaňonu jsou jedinečné, dlouhý je 446 km, široký 20 km a hluboký 1500 metrů. Po miliony let jej vytvářela řeka Colorado se svými přítoky. Pěší túry údolím kaňonu jsou určeny jen pro zdatné turisty, překonávání kaňonu je velmi populární i mezi špičkovými sportovci. Každý rok tento národní park navštíví okolo 5 milionů turistů ze všech koutů světa. Kaňon je však pro nezkušené turisty také velmi nebezpečný. Od konce 19. století zde již zahynulo kolem 600 lidí a každoročně bývají vyhlašovány rozsáhlé pátrací akce po ztracených lidech, kteří se snažili překonat údolí a přecenili své síly.

Národní park Yellowstone
Na severozápadě státu Wyoming se rozkládá nejstarší národní park na světě, který byl vyhlášen již v roce 1872. Park získal své jméno po řece Yellowstone, která jím protéká. Asi 80% parku pokrývají lesy, zbytek tvoří louky a vodní plochy. Zajímavý je především díky svým horkým pramenům, gejzírům, bublajícím bahnitým jámám, kaňonům, vodopádům a erodovaným lávovým proudům. V parku se nachází asi 100 vodopádů a mnoho horkých vulkanických gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, který v pravidelných intervalech tryská do výšky 36 metrů. Také zde žije mnoho druhů divoké zvěře, jako například bizoni, jeleni wapiti, losi, kojoti, bobři nebo medvědi grizzly.

Yosemitský národní park
Tento národní park patří mezi nejnavštěvovanější místa v USA a najdeme zde jedno z nejkrásnějších horských údolí, které bylo vymodelováno ledovcem. Území parku se rozkládá na ploše 3080 km2, leží uprostřed Kalifornie, asi 250 km od metropole San Francisca. Národní park na úpatí pohoří Sierra Nevada je vyhledávanou oblastí zejména milovníky horolezectví. Ty sem lákají obrovské a náročné skalní stěny, jako je El Capitan nebo Half Dome. Nejvyšším vrcholem je Mt.Lyell na jihovýchodní hranici parku, který dosahuje výšky 3997 metrů nad mořem. Kromě žulových útesů se zde nachází také kolem tuctu vodopádů. Ostatní návštěvníci většinou zavítají jen do Yosemitského údolí. Severní části parku jsou v zimě dokonce nedostupné. Velkou atrakcí tohoto parku jsou také obrovské stromy sekvojí, které jsou nejstaršími stromy v Americe i na celém světě. Některé z nich jsou staré až 3200 let. Rostou zde také sekvoje vždyzelené, z nichž nejznámější má obvod kmene 29,5 metrů a průměr kmene 8,5 metru. Yosemitský národní park se stal útočištěm mnoha druhů zvířat, například medvěda grizzlyho, kojota, jelena wapiti, ovce tlustorohé, jezevce, kuny, králíka, mnoha druhů zemních veverek, lasic, rosomáka a na zimu bělajícího hranostaje. Z ptačí říše je zde zastoupeno 295 druhů ptáků, žije zde i mnoho druhů ryb, obojživelníků a hmyzu.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko