Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ohio

Na americkém Středozápadě se na ploše 116 096 km² nachází spolkový stát Ohio. Ten je na severu omýván vodami Erijského jezera, které tak tvoří přirozenou hranici s Kanadou. Sousedními státy jsou Pennsylvánie, Michigan, Indiana, Západní Virginie a Kentucky. Svůj název získalo Ohio po stejnojmenné řece, která tudy protéká. Název Ohio však používaly již původní indiánské kmeny, když mluvili o „velké“ nebo „krásné“ řece. Ohio přistoupilo do Unie 1. března roku 1803 a stalo se tak platným členem Spojených států amerických.

Ohio spadá do regionu Velkých jezer a díky této výhodné poloze byl v minulosti významnou kulturní i geografickou křižovatkou. Povrch státu je převážně rovinatý, byl modelován kontinentálním ledovcem, čímž vznikly rozsáhlé plošiny. Nejvyšším vrcholem je Campbell Hill s výškou 472 metrů nad mořem.

Kromě řeky Ohio tudy protékají ještě další významné řeky, jako Cuyahoga River, Great Miami River, Maumee, Muskingum, Scioto a Sandusky River.  Roku 1913 došlo v povodí Great Miami River k velké katastrofě, řeka se vylila z břehů a zaplavila oblast Daytonu. Tehdy došlo k velkým materiálním ztrátám i ztrátám na životech. Díky tomu byl vypracován první projekt pro ochranu před povodněmi ve Spojených státech. V Ohiu se rozkládají také velká jezera Grand Lake, Erijské jezero nebo Velké jezero svaté Mary, které bylo po mnoho let největším uměle vytvořeným jezerem na světě.

V Ohiu dnes žije téměř 11,5 milionu obyvatel, z toho 86% tvoří běloši, 13% afroameričané a necelé procento Asiaté. Hustota zalidnění je tak poměrně vysoká - 107,05 obyvatel na km². Značný počet obyvatel se nenarodil ve státech, je zde hodně přistěhovalců z Německa, Anglie a Irska. Většina obyvatel jsou křesťané, převažující je římskokatolická a protestantská církev.

Ohio je průmyslový stát, který je bohatý na nerostné suroviny, proto je důležitý hlavně těžební průmysl. Těží se zde ropa, zemní plyn, soli, stavební materiály. Významný je však také průmysl hutnický, strojírenský, automobilový, letecký, gumárenský, chemický a potravinářský. V zemědělství se věnují hlavně pěstování obilnin, kukuřice, sóji, tabáku, cukrové řepy, a chovu ovcí, skotu a koní.

Stát leží v mírném podnebném pásu, léta jsou horká a vlhká a zimy jsou většinou chladné. Oproti ostatním americkým státům zde nejsou častá tornáda ani zemětřesení, počasí však někdy může být poměrně nepříznivé. Střetává se zde totiž teplý Golfský proud se studeným proudem z Arktidy.

Hlavním a největším městem Ohia je od roku 1816 Columbus, který se nachází téměř v geografickém středu státu. Žije zde kolem 750 tisíc obyvatel. Dalšími významnými městy jsou Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron, Dayton, Parma, Youngstown, Canton a Lorain.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

CK MAYER - poznávací zájezdy

CK Mayer je specialista na poznávací zájezdy s 27letou tradicí. Dále pořádáme pobyty s výlety, zájezdy s lehkou pěší turistikou a do termálních lázní.

 

SKOTSKO - cyklozájezdy s CK POZNÁNÍ

Pojeďte se s námi podívat do Skotska a vychutnejte si ta nejkrásnější místa na kole - jezero Loch Lomond, výstup na Ben Nevis či návštěvu palírny pravé skotské whisky.

ZÁJEZDY DO IZRAELE A PALESTINY

CK Tilia - poznávací zájezdy do IzraeleCK TILIA - poznávací zájezdy po nejzajímavějších místech biblické země s poutavým výkladem českého průvodce.

ZÁJEZDY ONLINE 2017

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko