Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arkansas

Arkansas leží na západním břehu řeky Mississippi. Severní část území vyplňuje zalesněná vrchovina Ozark Plateau, na jihozápadě se zvedají nevysoké vrchy Ouachita Mountains. V této oblasti existovaly rozvinuté kultury původních obyvatel už okolo roku 500. Prvními evropskými osadníky byli v 17. století Francouzi.

Roku 1803 bylo území prodáno jako součást Louisiany Spojeným státům. Vznikaly tu obrovské bavlníkové pláže, na kterých pracovali černí otroci. Arkansas se připojil k Unii a tvořil tak hranici mezi státy, které schvalovaly otroctví a které byly proti němu. Roku 1861 se připojil ke Konfederaci. Oslaben občanskou válkou, zůstal věren tradici a pěstovala bavlnu a rasová segregace také nedoznala žádných změn.

Východní hranici Arkansasu tvoří řeka Mississippi a odděluje ho od státu Mississippi. Jižní hranici má s Louisianou, severní s Missouri a Tennessee a západní s Texasem a Oklahomou. Arkansas je krásná země plná hor a údolí, hustých lesů a úrodných plání. Západní Arkansas je hornatý, ve východní části jsou nížiny. Horská pásma Ozark a Ouachita, která se nacházejí v severním a západním Arkansasu, jsou známa také jako Skotská vysočina. Arkansas je jediná země USA, kde se volně nacházejí diamanty.

Dnešní Arkansas je stále jedním z nejzaostalejších států Unie. Už se tu nepěstuje pouze bavlna, přidaly se i další plodiny – rýže, spona, ovoce. Rozvinula se těžba bauxitu a ropy a chemický, dřevozpracující a elektronický průmysl. Možná státu pomohou jeho krásné vrchoviny, jež se stávají cílem turistů, k rozvinutí služeb a cestovního ruchu.

Mississippi ovlivnila mysl a mentalitu obyvatel amerického kontinentu. Vzala ji a přetvořila ji k obrazu svému. Její tok spojuje všechny světové strany; jih se severem, východ se západem. Na jejích březích se vytváří jakási směska všeho, co země dá. Kulturní a náboženské konflikty se tu řeší. Již nehraje roli to, že pocházejí z různého koutu světa. Tady je všechno vedle sebe; na dosah ruky. Umění, hudba… vše se prolíná a různě mixuje, vytvářejí se nové styly, které tvoří celý americký styl a kulturu.

Ornitologové celého světa jsou nadšeni a ohromeni. V lesích v povodí řeky Mississippi v americkém státě Arkansas byl pozorován samec datla knížecího, ptáka, který byl už dlouho považován za vymřelého - poslední zpráva o jeho výskytu totiž pochází z roku 1944. Datlové knížecí obývali původně nížinné lesy na jihovýchodě Spojených států, ty však v první půli 20. století podlehly masivní těžbě dřeva. Nyní se zde lesní komplexy pomalu obnovují a s nimi, jak se zdá, vstali z mrtvých i datlové.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

VÁNOCE A SILVESTR V ALPÁCH

Zažíjte Vánoce nebo Silvestr na horách. Francie, Savojské Alpy - 8-denní SKIPASS, ubytování v rezidenci u sjezdovky, doprava - vše od 7 700 Kč za osobu. 

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko