Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lassen Volcanic NP

V severní Kalifornii se na pomezí horských masívů Sierra Nevada a Cascade Range rozkládá národní park Lassen Volcanic se stále aktivním vulkánem Lassen Peak. Vulkanická činnost, která na tomto území v minulosti probíhala, opakovaně změnila vzhled krajiny. Před 600 tisíci lety zde vyrostla sopka Mount Tehama, jež se po 200 tisících letech své činnosti zase zhroutila do svého nitra.

Pozůstatky kamenných a lávových masívů z tohoto obrovského super vulkánu se proměnily v současné vrcholky Brokeoff Mountain, Mount Conard, Mount Diller, Pilot Pinnacle a Bumpass Mountain. Tyto vrcholky společně tvoří kruh o průměru 11 mil, což jsou rozměry původní sopky Mount Tehama.

Před zhruba 27 tisíci lety vznikla vulkanická hora Lassen Peak, kterou po mnoho let tvaroval ledovec poslední doby ledové. Výzkumem se zjistilo, že za posledních 50 tisíc let zde došlo k 5 velkým sopečným erupcím. Poslední doložená erupce proběhla v květnu roku 1915 po téměř 27 tisíci letech relativního klidu. V té době se otevřel 300 metrů široký kráter, který postupně naplnila žhavá láva. Obrovský výbuch, při němž se urvala severovýchodní část hory, pak lávu vychrlil dolů do údolí. Sníh, který permanentně pokrýval vrcholek, roztál, smísil se a popelem, kameny a vyvrácenými stromy. Tato obrovská masa pak zničila vše, co stálo v cestě  až do vzdálenosti 7 mil.

Vznikla tak oblast nazývaná Devastated Area, na které jsou ještě dnes patrné známky někdejší pohromy. Současně však vznikla i nejmladší kalifornská hornina zvaná Black Dacite. Jde o speciální druh mísené lávy, která má dnes již 94 let. Po výbuchu sopky Mount St. Helens v roce 1980 výrazně poklesla vulkanická aktivita v oblasti Lassen Peaku. Od roku 1980 je proto oblast Lassen Volcanic v období relativního klidu. Nic však netrvá věčně, sopka se může kdykoliv znovu probudit k životu. Samotný Lassen Peak je součástí řetězce aktivních sopek zvaného Kruh ohně. Je také nejjižnější stále aktivní sopkou v oblasti 48 amerických států.

V roce 1907 byl v těchto místech založen park, skrz který prochází jedna z prvních osidlovacích tras Nobles Emigrant Trail. Ta vede z amerického vnitrozemí až na pobřeží Kalifornie. V období od listopadu do června je většina parku kvůli sněhu uzavřena. Hlavní turistická sezóna tak trvá pouhé 4 měsíce. Na území parku najdete 150 mil pěších tras, z nichž nejoblíbenější je výstup na vrchol Lassen Peaku, nebo návštěva největší geotermální oblasti parku Bumpass Hell.

V parku se kromě vulkánu nachází ještě celá řada zajímavých míst. Působením ledovců zde vzniklo mnoho vysokohorských jezer, jako je třeba Lake Helen s čistou křišťálovou vodou. Najdete zde také vodopády a horké prameny. V méně navštěvované severovýchodní části parku se nachází pravidelný struskový kužel Cinder Cone s dvojitým kráterem, který je opravdovým sopečným unikátem. Parkem prochází silnice se spoustou zastávek v okolí Lassen Peaku. V sedle nad jezerem Lake Helen se nachází v nadmořské výšce 2595 metrů a je tak nejvýše položenou cestou v oblasti Cascade Range. Samotné projetí napříč parkem zabere přibližně hodinu a půl.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko