Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

John Muir NHS

John Muir se narodil v roce 1838 ve skotském městě Dunbar, jeho rodina však v roce 1849 ze Skotska odešla a usadila se v americkém městě Portage ve Wisconsinu. John v mládí navštěvoval Wisconsinskou univerzitu v Madisonu, později pracoval jako vynálezce. Při průmyslové nehodě v roce 1867 přišel o oko, proto zanechal kariéry a začal se věnovat přírodě.

Sbalil si nejdůležitější věci a vydal se na cestu od amerického Středozápadu až po Mexický záliv. Když v roce 1868 dorazil do Yosemitského údolí, byl doslova ohromen jeho krásou. Usadil se zde a podnikal odtud výlety do států Nevada, Utah, Oregon, Washington a také na Aljašku. John Muir se začal zajímat o ochranu přírody, jeho iniciativa se dostala až do amerického parlamentu. Navrhnul totiž územní ochranu sekvojového háje Mariposa Grove a jedinečného Yosemitského údolí. Parlament tuto žádost uzavřel s tím, že Kalifornie získala od federální vlády grant na ochranu těchto dvou unikátních území.

Muir v Yosemitech původně dva roky pracoval jako pastevec ovcí, které proháněl po vysokohorských loukách. Na vlastní oči tak viděl, jakou zkázu způsobily stáda ovcí na místní vegetaci. V roce 1890 tak byl tomuto území jeho zásluhou přisouzen statut národního parku, kde bylo nadále zakázáno pást ovce a také byla zastavena veškerá důlní činnost.  Díky jeho aktivitám byly přesně vymezeny hranice národního parku, který se do té doby jen zmenšoval v zájmu hospodářství místních obyvatel.

V roce 1903 zorganizoval legendární návštěvu Yosemitského údolí, Glacier Pointu, prezidentem USA Theodorem Rooseveltem. Po jeho návštěvě došlo ke konečnému a definitivnímu určení podmínek ochrany území parku a ke stabilizaci jeho hranic. Johnovi Muirovi se tak začalo říkat „otec Yosemitského národního parku“. Tento skotský přírodovědec si totiž za svůj životní cíl vytyčil ochranu pohoří Sierra Nevada i dalších podobných oblastí před nežádoucími vlivy lidské civilizace.

John Muir zemřel na Štědrý den roku 1914 v Los Angeles. Ochránci přírody po jeho smrti na počest vybudovali chodník John Muir Trail, který je dlouhý 340 km a vede po hřebeni pohoří Sierra Nevada. Začíná na jeho nejvyšším vrcholu, hoře Mount Whitney vysoké 4418 metrů nad mořem, pokračuje přenárodní parky Yosemite, Kings Canyon a Sequoia National Park.

Projít tuto stezku vyžaduje velkou dávku odvahy, dostatečné zásoby jídla, pití a další nezbytné věci, které potřebujete pro přežití v divoké přírodě. Pokud se na stezku vydáte, máte jen několik málo možností z ní sejít. Počítejte také s tím, že vám bude trvat nejméně tři dny, než se dostanete k prvnímu obydlí. Dnes je John Muir Trail jednou z mnoha amerických turistických cest, je však poměrně hojně vyhledávaná a mezi turisty oblíbená. Od roku 1968 je chráněna státem.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko