Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Karolína

Na východě USA se u pobřeží Atlantského oceánu rozkládá federální stát Severní Karolína, který je ohraničen státy Jižní Karolína, Tennessee, Virginie a Georgie. Se svou rozlohou 139 509 km² je 28. největším státem USA. K Unii se připojil 21. listopadu roku 1789 a stal se tak 12. státem Spojených států.

Roku 1670 byla nedaleko ústí řeky Ashley založena osada, jež byla pojmenována po anglickém králi Karlu II. - Charles Town. Až do roku 1729 byla Severní a Jižní Karolína jednou kolonií. Následně se zapojila do války za nezávislost a ještě v roce 1780 zde probíhalo mnoho krvavých bojů.

Povrch tohoto přímořského států je převážně rovinatý a značně zalesněný. Na východě se rozprostírá široká nížina, pobřeží je velmi členité a mělké, se zátokami a písečnými kosami. Na západě se zvedá Apalačské pohoří, kde najdeme také nejvyšší horu státu – Mt. Mitchel měřící 2037 metrů nad mořem. V horách Severní Karolíny panuje vnitrozemské podnebí, zatímco na jihovýchodě je to podnebí subtropické s poměrně častým výskytem hurikánů. Severní Karolínou protékají řeky Neuse River, Roanoke River a Yadkin River. Vznikla zde také četná jezera, z nichž jmenujme alespoň Lake Mattamuskeet, Lake Phelps a Lake Waccamaw.

V Severní Karolíně dnes žije kolem 8,1 milionu obyvatel, většinu obyvatelstva tvoří běloši, zbytek jsou indiáni a černoši. Převážná část obyvatel je křesťanského vyznání, převažují protestanti a velké zastoupení mají také římští katolíci. Lidí bez vyznání je v zemi jen velmi malé procento.

Severní Karolína má stejně jako její jižní soused poměrně vyspělé zemědělství. Ve velkém se zde pěstuje bavlník, sója, tabák, kukuřice, ovoce, zelenina a obilniny. Věnují se zde také chovu skotu, prasat, drůbeže a rybolovu. Důležitým odvětvím ekonomiky státu je také textilní, tabákový, chemický, strojírenský, elektrotechnický a potravinářský průmysl. Těží a zpracovává se zde dřevo. Jedním z hlavních příjmů státního rozpočtu je v posledních letech také turistický ruch, zejména pak horská turistika a přímořský cestovní ruch.

Hlavním městem je od roku 1792 Raleigh, kde žije více než 370 tisíc obyvatel. Město bylo pojmenováno po siru Walteru Raleighym, který byl známým britským spisovatelem, básníkem, cestovatelem, objevitelem a pirátem. Největším městem je však Charlotte s více než 600 tisíci obyvateli. Město nese jméno po královně Charlottě, manželce britského krále Jiřího III.

Dalšími velkými městy jsou Greensboro, Durham, Winston-Salem, Fayetteville, Cary, High Point, Wilmington, a Asheville.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

VÁNOCE A SILVESTR V ALPÁCH

Zažíjte Vánoce nebo Silvestr na horách. Francie, Savojské Alpy - 8-denní SKIPASS, ubytování v rezidenci u sjezdovky, doprava - vše od 7 700 Kč za osobu. 

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko