Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frederick Law Olmsted NHS

Fredericky Law Olmsted byl americký novinář, zahradní architekt a zakladatel americké krajinářské architektury. Narodil se v roce 1822 v Hartfordu ve státě Connecticut. Jeho otcem byl prosperující obchodník, který měl velmi kladný vztah k přírodě, což přenesl i na své dva syny. Frederickova matka Charlotte zemřela, když mu byly sotva 4 roky a otec se poté podruhé oženil.

Mladý Olmsted měl v úmyslu studovat na univerzitě v Yale, ale kvůli psychické nemoci musel od studií upustit. Jelikož tyto problémy přetrvávaly, vedlo to i k nezdaru řadu projektů, které měl financovat jeho otec. Živil se tak jako námořník, obchodník i novinář. V roce 1848 se usadil na farmě na jižním pobřeží ostrova Statena. Farma se původně jmenovala Akerly Homestead, ale byla přejmenována na Tosomock Farm Olmsted. Olmsted měl romantickou povahu a se zaujetím se zajímal o exotické kraje. Sledoval nové urbanistické teorie v Evropě, zejména pak pokud šlo o parky. Pro své nápady však potřeboval architekta, který by je zrealizoval.

Nakonec toto potřebného člověka našel v architektu Calvertu Vauxovi, který byl potmokem londýnského chirurga. Společně se tak proslavili jako konstruktéři mnoha známých městských parků, včetně Central Parku v New Yorku. Olmsted pak projektoval také parky na předměstí Chicaga, Buffala, v Milwaukee, Wisconsinu a kolem Niagarských vodopádů. Během svého života vytvořil Omlsted četné městské parky po celé zemi, představil také možnosti spojení přírodních parků a dálnic. Tím byla města přiblížena zeleným prostorům.

Frederick Law Olmsted zemřel v roce 1903 v prestižním bostonském ústavu pro choromyslné s názvem McLean.  Než se však do něj nechal zavřít, stačil pro něj vyprojektovat krásnou zahradu. Olmstedovo jméno dnes v Americe zná každý školák. Po Olmstedově smrti v roce 1903 pokračovali jeho synové John Charles a Frederick Law Jr. v práci svého otce a vedli stavební firmu. Tato firma existovala po dlouhá léta až do roku 1980. Dům, ve kterém Olmsted žil stojí ještě dnes u Hylan Blvd a je národní historickou památkou. V současné době je však dům veřejnosti z důvodu rekonstrukce nepřístupný. Otevření se plánuje na rok 2010.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko