Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sunset Crater Volcano NM

Jednou z doposud činných sopek Arizony je Sunset Crater Volcano nacházející se zhruba 5 mil od Wupatki National Monument a nedaleko na jihovýchod od Grand Canyonu. Jeho vznik se datuje do období mezi lety 1064 a 1065, kdy nedaleko dnešního města Flagstaff proběhla mohutná erupce. Nová sopka, která se tím probudila k životu, chrlila obrovské množství sopečného popela a strusky. Výbuch v té době zahubil veškerý život v okolí a zničil všechny zemědělské farmy i kamenná puebla původních indiánských obyvatel Sinagua. Ti, kteří přežili, museli uprchnout do bezpečí a najít si jinde nový domov. Nejlehčí části popelu pokryly plochu 1300 čtverečních km okolí.

Sopka Sunset Crater patří do vulkanického pásma hlavního vrcholu oblasti San Francisco Peak a dosahuje výšky 2451 metrů nad mořem. I dnes je okolní krajina z velké části pokrytá černým sopečným prachem, patrné jsou ztuhlé lávové proudy a jen místy se zazelená tráva nebo se objeví vysoké borovice. Hlavní lávový proud tehdy tekl po západní straně kráteru a vytvořil tak struskové pole o rozloze 5 km2 zvané Bonito Lava Flow.

V minulosti kráter vybuchl ještě několikrát, ty nejsilnější erupce se odehrály v letech1180, 1264 a 1300. Při poslední erupci tryskala tekutá láva do výšky až několika set metrů. Dokonce i dnes ale seismografy v Ranger Station zaznamenávají lehké otřesy. Indiáni kmene Hopi považovali zdejší krátery za místa, kde sídlí větrný bůh.

Kráter je nejfotogeničtější a nejvíce vynikne při západu slunce, kdy je zabarven do červena. Právě tímto pohledem byl ohromen také americký voják, geolog a průzkumník amerického západu John Wesley Powell, který tudy v roce 1887 procházel se svou výpravou a pojmenoval sopku jako „Vulkán zapadajícího slunce“. Od roku 1930 je Sunset Crater Volcano pod ochranou Národního Monumentu. Díky jeho včasnému vyhlášení bylo zabráněno hollywoodským filmařům zničit tuto lokalitu použitím dynamitu, který měl vytvořit skutečnou lavinu pro tehdy natáčený katastrofický film.

Dnes je sopka se svými lávovými poli, zachovalým kráterem a černými dunami velkou turistickou atrakcí, za kterou sem každoročně přijíždí tisíce návštěvníků. Až k úpatí kráteru vede naučná stezka, kde se dozvíte zajímavosti o oblasti a seznámíte se i s jednotlivými druhy lávy. Samotný vrcholek kráteru je však ještě o 300 metrů výše, z bezpečnostního hlediska není ale přístupný veřejnosti. Velký nápor turistů by totiž měl za následek rozsáhlou erozi a navíc k vrcholu vede poměrně náročný a prudký svah.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko