Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Organ Pipe Cactus NM

Na jihozápadě Arizony se v poušti Sonoran rozkládá zajímavá oblast Organ Pipe Cactus National Monument. Najdete zde 29 druhů kaktusů, z nichž nejznámější a největší je Organ Pipe, který je jedinečným endemickým druhem. Tento vysoká kaktus je pojmenován po píšťalách varhan, které jeho ramena připomínají. Kaktusy dorůstají výšek až 15 metrů a mohou se dožít úctyhodného věku 180 – 200 let. První ramena však z těchto kaktusů začínají vyrůstat až mezi 75 – 100 rokem života. Dospělé rostliny každý rok kvetou, na přelomu dubna a května vyraší na vrcholech ramen mnoho poupat, z nichž se postupně otvírají omamně vonící květy. Vykvétají však pouze na jednu jedinou noc.

Toto místo má unikátní ekosystém a mnoho rostlinných i živočišných druhů se dokázalo přizpůsobit zdejším drsným podmínkám. Je zde extrémní klima, teploty v létě dosahují až k 50°C a povrch skal je rozpálený až na neuvěřitelných 90°C. Během roku zde spadne jen minimum srážek, na některých místech neprší dokonce vůbec. Mezi létem a zimou panují obrovské teplotní rozdíly, v zimě nebývají ničím zvláštním ani teploty pod bodem mrazu.

Kaktusy se však těmto extrémním výkyv teplot dokázaly skvěle přizpůsobit. Povrch kaktusu je totiž chráněn silnou pokožkou a ostrými ostny. Náporům větru dokážou kaktusy čelit díky mohutné nosné kostře. Navíc dužnaté tělo kaktusu dokáže udržet až 900 litrů vody během poměrně krátkého období. To věděli v minulosti i místní indiáni, kaktusy jim tak sloužily jako zdroj tekutiny a na uhašení žízně. Dnes jsou kaktusy důležité pro řadu živočichů, kterým nahrazují stromy. V kaktusech tak hnízdí ptáci, netopýři, drobní hlodavci a četní zástupní hmyzu, kteří jsou tak chráněni před nepřáteli i extrémními teplotami.

Pokud nemáte vedra v lásce, navštivte park v prosinci nebo v lednu, to je tady „pouhých“ 30°. Má to i další výhody, v tomto období zde není ani tolik hadů, škorpionů a dalších nebezpečných živočichů. Park je přístupný po silnici 85, vybrat si můžete ze dvou prohlídkových jednosměrných tras: kratší Ajo Mountain Drive a delší Puerto Blanco Drive. Na začátku narazíte na Visitor Centre, kde si můžete vyzvednout všechny potřebné informace o parku a zaplatíte vstupné. U návštěvnického centra se nachází také kemp a stezka pro pěší s nejrůznějšími informačními tabulemi o místní zvířeně a rostlinstvu.

Kromě kaktusů Organ Pipe najdete v parku ještě řadu dalších rostlinných druhů. Dalším druhem kaktusů je Saguaro, který dorůstá výšky až 10 metrů a nijak vzácné nejsou ani 20 metrové rostliny o váze až 8 tun. Za jeden rok uroste kaktus asi o 3 cm. Saguaro se na rozdíl od kaktusu Organ Pipe vyskytuje poměrně často v celé jihozápadní Arizoně. Nedaleko města Tucson se nachází dokonce Saguaro National Park.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko