Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Navajo NM

Sever Arizony byl podle archeologických vykopávek lidmi poprvé osídlen již v období kolem roku 1200 našeho letopočtu. Původní kultury zde po sobě zanechala zbytky osídlení a četné artefakty. Skvělým dokladem o stáří místních staveb jsou například staré kmeny stromů, z jejichž letokruhů se dá poznat, kdy byly pokáceny a tedy i kdy vznikla daná stavba.

V této oblasti se nacházely tři starověké indiánské vesnice – Betatakin, Keet Seel a Inscription House, jejich pozůstatky dnes přitahují pozornost spousty turistů. Vesnice zde byly vybudovány kolem roku 1250 indiánským kmenem Kayenta Anasazi, který zde však pobýval pouhých cca 50 let. Kvůli nedostatku spodních vod a velkých veder byli nuceni puebla opustit a najít si nové útočiště. Všechny tyto vesnice jsou dnes pod ochranou státu jako National Monument Navajo, který zde byl vyhlášen v roce 1909.

Název po kmeni Navajo dostala oblast proto, že se sem tito lidé asi po 100 letech opuštění přistěhovali, vybudovali nové vesnice, založili rodiny a natrvalo usadili. I když přišli z Kanady, začali tuto oblast časem považovat za svou vlast a stejně tak se k ní i chovali. Indiáni kmene Navajo dokonce pojmenovali i původní obyvatele tohoto místa, název Anasazi totiž pochází z navajského jazyka a dal by se přeložit jako „předkové“ nebo „ti, co zde byli dříve“.  Takže přestože toho oblast s indiány Navajo nemá mnoho společného, nese hrdě jejich jméno, protože navázali na původní kulturu a znovu toto místo osídlili.

Na indiány v této rozlehlé oblasti narazíte i dnes, není jich zde však tolik jako dříve. Byli utiskováni a sužováni bělošskými přistěhovalci a osadníky, kteří si dělali nároky na jejich půdu. To vyúsťovalo v řadu neshod a bojů mezi těmito dvěma kulturami, které trvaly mnoho let. Nakonec získali indiáni garanci na zdejší půdu ve formě velké indiánské rezervace.

Mezi nejnavštěvovanější místa v parku patří ruiny puebla Betatakin, které se nachází na dně rozlehlého kaňonu. Nad ruinami se zvedá obrovský skalní převis, který ukrývá jednotlivé domy puebla, které jsou na sebe doslova namačkány. Nad vesnici se můžete dostat nenáročnou 1,6 km dlouhou procházkou od návštěvnického centra. Dojdete až k vyhlídce Betatakin Overlook umístěné na horním okraji kaňonu naproti skalními převisu, kde si s pomocí dalekohledu můžete prohlédnout celou vesnici. Přímo k domkům nevede v zájmu uchování této památky žádná turistická značka, je však možné ve Visitor Center získat potřebný permit a vypravit se na organizovanou výpravu až k pueblu. Počet udělovaných povolení je však značně omezen.

Za zhlédnutí stojí také druhé pueblo Keet Seel, ovšem třetí vesnička Inscription House byla kvůli špatnému stavu znepřístupněna turistům. Stezka, která k ní vede je dnes oficiálně zrušena. Návštěvu těchto vesnic doporučujeme všem, kdo se zajímají o indiánské kultury a chtějí se seznámit s raným osidlováním oblasti a způsobem tehdejšího života.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko