Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Phoenix

Na jihozápadě Spojených států amerických se rozkládá hlavní a největší město státu Arizona – Phoenix. Je sídlem okresu Maricopa County a celkově je také pátým největším městem USA. Bylo založeno dne 25. února roku 1881 a pojmenováno indiánským názvem Navajo jako Hoozdo, což znamenalo „horoucí místo“. Někdy se také užíval apačský název Fiinigis, ze kterého pravděpodobně nakonec vzešel i dnešní název města.

Historie města sahá až do roku 700, kdy se na tomto místě nacházela sídla indiánského kmene Hohokam. Tito lidé zde v průběhu staletí vybudovali přes 200 km zavlažovacích kanálů, díky kterým se jinak suchá arizonská půda stala úrodnou a vhodnou pro zemědělství. Část trasy těchto kanálů byla v moderní době použitá při budování projektu Arizona Canal, Central Arizona Project Canal a Hayden-Rhodesova akvaduktu. Původní obyvatelé oblasti však z neznámých důvodů toto území opustili a nikdo neví, kam odešli. Předpokládá se, že je odtud vyhnala dlouhá období sucha, která se střídala s rozsáhlými záplavami. V letech 1300 až 1450 tak došlo k úplnému zániku civilizace Hohokam.

Největšího rozmachu město dosáhlo po druhé světové válce, kdy se zde začaly objevovat průmyslové podniky a nejrůznější firmy, což přilákalo spoustu pracovníků. Z těch nejznámějších firem jmenujme například Honeywell (letectví), Intel (elektronika) a Phelps Dodge Corporation (těžba minerálů). Počet obyvatel tak poměrně rychle narůstal. Zatímco v roce 1930 měl Phoenix 48 118 obyvatel, v roce 1950 to bylo již 106 818 lidí a podle sčítání v roce 1960 již více než čtyřnásobek. Velký vliv na přírůstek obyvatelstva mělo vytvoření letecké základny Luke Air Force Base během druhé světové války. Také dnes je Phoenix domovem největšího stíhacího křídla USAF.

Na přelomu 20. a 21. století dochází také k masivnímu rozvoji okolních měst aglomerace a přírůstku populace hlavně v severní a západní části. Dnešní Phoenix se rozkládá na ploše 1230,5 km2 a žije zde přes 1,5 milionu obyvatel. Celá metropolitní oblast je pak 13. největší v USA s více než 4 miliony obyvatel. Phoenix se v současné době skládá z 16 městských částí: Ahwatukee Foothills, Alhambra, Camelback East, Central City, Deer Valley, Desert View, Encanto, Estrella, Laveen, Maryvale, North Gateway, Sunnyslope, North Mountain, Paradise Valley, South Mountain a New Village.

Phoenix je zajímavý také tím, že má nejvyšší průměrnou maximální roční teplotu ze všech velkých měst v USA a jednu z největších průměrných letních teplot. Teplota zde v průměru více než 89 dní v roce přesahuje 38°C. V roce 1990 byla naměřena zatím nejvyšší maximální teplota a to rovných 50°C. Zima pak bývá mírná, teploty většinou neklesají pod bod mrazu.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko