Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrified Forest NP

V americkém státě Arizona se rozkládá Národní park Petrified Forest, kde se nachází snad největší a nejpestřejší koncentrace zkamenělého dřeva na světě. Toto zkamenělé dřevo patří do druhu Araucarioxylon arizonicum. Park byl na ploše 885 km2 založen v roce 1962 a dnes ochraňuje tuto jedinečnou oblast.

Na území dnešního parku Petrified Forest se před více než 200 miliony let nacházel močál, který byl domovem dinosaurů. Z močálu se však postupem času stala poušť, ve které tak dnes můžeme nalézt pozůstatky těchto majestátních zvířat. Kámen a zkameněliny jsou dnes největším lákadlem jak pro turisty, tak i pro vědce, geology a archeology.

Samotný park se skládá ze dvou částí – severní a jižní. V jižní části jsou k vidění indiánské skalní kresby, tzv. petroglyfy. Nachází se zde také pozůstatky původní indiánské osady Puerco Pueblo a domorodou indiánskou stavbu Agate House, jež v roce 1930 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Čím více jsme na jihu, tím více přibývají zkamenělé stromy. Je jich tady k vidění opravdu hodně, většina kmenů na zemi je nařezaná na cca 2 metry dlouhé špalky. Podle barvy byste tyto zkameněliny nerozeznali od skutečných živých stromů. Některé kusy dřeva jsou zase velmi rozmanitě zbarveny, přes žlutou, oranžovou, zelenou, červenou až po fialovou. Všechny tyto zkameněliny jsou staré kolem 200 milionů let.

Severní část parku se jmenuje Painted Desert a místo zkamenělého dřeva zde najdeme zkamenělé duny. Vyskytují se zde v různých barvách a vytvářejí doslova celé moře. A jaká je vlastně historie vzniku takovýchto zkamenělin? V období před 3,4 miliony let došlo v oblasti k obrovské erupci sopky Mount St. Helens, která leží necelých 7 mil severovýchodně od současného parku. Tlaková vlna výbuchu vyvrátila všechny vzrostlé stromy, které byly potom několikrát překryty vrstvami sopečného popela. Takto zavalené stromy postupně kameněly a dnes mají podobné vlastnosti jako břidlice. Také v Kalifornii se nachází ještě jeden stejnojmenný národní park uchovávající zkamenělé stromy.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko