Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Saguaro NP

Národní park Saguaro se rozkládá na západním a východním předměstí města Tucson nacházejícího se v americké Arizoně. Park ochraňuje jedinečný ekosystém, ve kterém se vyskytují unikátní rostlinné i živočišné druhy.

Jako Králově pouště bývají nazývány obrovské kaktusy Saguaro, které dorůstají výšky až 10 metrů a nijak vzácné nejsou ani 20 metrové rostliny o váze až 8 tun. Za jeden rok uroste kaktus asi o 3 cm. Tyto kaktusy se dožívají až 200 let, po 50 letech má kaktus asi dva metry. Saguaro se na rozdíl od kaktusu Organ Pipe vyskytuje poměrně často v celé jihozápadní Arizoně. V některých částech parku se nacházejí doslova celé kaktusové lesy.

Domovem Saguar je rozsáhlá Sonorská poušť rozprostírající se na hranicích jihozápadu USA a Mexika. Panuje zde extrémní klima, teploty v létě dosahují až k 50°C a povrch skal je rozpálený až na neuvěřitelných 90°C. Během roku zde spadne jen minimum srážek, na některých místech neprší dokonce vůbec. Mezi létem a zimou panují obrovské teplotní rozdíly, v zimě nebývají ničím zvláštním ani teploty pod bodem mrazu.

Kaktusy se však těmto extrémním výkyv teplot dokázaly skvěle přizpůsobit. Povrch kaktusu je totiž chráněn silnou pokožkou a ostrými ostny. Náporům větru dokážou kaktusy čelit díky mohutné nosné kostře. Navíc dužnaté tělo kaktusu dokáže udržet až 900 litrů vody během poměrně krátkého období. To věděli v minulosti i místní indiáni, kaktusy jim tak sloužily jako zdroj tekutiny a na uhašení žízně. Dnes jsou kaktusy důležité pro řadu živočichů, kterým nahrazují stromy. V kaktusech tak hnízdí ptáci, netopýři, drobní hlodavci a četní zástupní hmyzu, kteří jsou tak chráněni před nepřáteli i extrémními teplotami.

Na ochranu těchto jedinečných skvostů pouštní přírody byly v této oblasti zřízeny národní parky. S rozvojem lidské činnosti zde kaktusům hrozilo stále větší nebezpečí zániku. Příchod bílých osadníků a rozvoj zemědělství byl velkým strašákem. Docházelo totiž k ničení vegetace a dalších rostlinných druhů.

Díky svojí výšce a četnosti se stal Saguaro kaktus skutečným symbolem Sonoran Desert. Jeho nezaměnitelná podoba zanechá jistě mnoho dojmů a vzpomínek ve všech návštěvnících nejen NP Saguaro ale i celé zdejší pouštní oblasti.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko