Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Saguaro NP

Národní park Saguaro se rozkládá na západním a východním předměstí města Tucson nacházejícího se v americké Arizoně. Park ochraňuje jedinečný ekosystém, ve kterém se vyskytují unikátní rostlinné i živočišné druhy.

Jako Králově pouště bývají nazývány obrovské kaktusy Saguaro, které dorůstají výšky až 10 metrů a nijak vzácné nejsou ani 20 metrové rostliny o váze až 8 tun. Za jeden rok uroste kaktus asi o 3 cm. Tyto kaktusy se dožívají až 200 let, po 50 letech má kaktus asi dva metry. Saguaro se na rozdíl od kaktusu Organ Pipe vyskytuje poměrně často v celé jihozápadní Arizoně. V některých částech parku se nacházejí doslova celé kaktusové lesy.

Domovem Saguar je rozsáhlá Sonorská poušť rozprostírající se na hranicích jihozápadu USA a Mexika. Panuje zde extrémní klima, teploty v létě dosahují až k 50°C a povrch skal je rozpálený až na neuvěřitelných 90°C. Během roku zde spadne jen minimum srážek, na některých místech neprší dokonce vůbec. Mezi létem a zimou panují obrovské teplotní rozdíly, v zimě nebývají ničím zvláštním ani teploty pod bodem mrazu.

Kaktusy se však těmto extrémním výkyv teplot dokázaly skvěle přizpůsobit. Povrch kaktusu je totiž chráněn silnou pokožkou a ostrými ostny. Náporům větru dokážou kaktusy čelit díky mohutné nosné kostře. Navíc dužnaté tělo kaktusu dokáže udržet až 900 litrů vody během poměrně krátkého období. To věděli v minulosti i místní indiáni, kaktusy jim tak sloužily jako zdroj tekutiny a na uhašení žízně. Dnes jsou kaktusy důležité pro řadu živočichů, kterým nahrazují stromy. V kaktusech tak hnízdí ptáci, netopýři, drobní hlodavci a četní zástupní hmyzu, kteří jsou tak chráněni před nepřáteli i extrémními teplotami.

Na ochranu těchto jedinečných skvostů pouštní přírody byly v této oblasti zřízeny národní parky. S rozvojem lidské činnosti zde kaktusům hrozilo stále větší nebezpečí zániku. Příchod bílých osadníků a rozvoj zemědělství byl velkým strašákem. Docházelo totiž k ničení vegetace a dalších rostlinných druhů.

Díky svojí výšce a četnosti se stal Saguaro kaktus skutečným symbolem Sonoran Desert. Jeho nezaměnitelná podoba zanechá jistě mnoho dojmů a vzpomínek ve všech návštěvnících nejen NP Saguaro ale i celé zdejší pouštní oblasti.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko