Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Glen Canyon NRA

V oblasti severní Arizony, v místech, kde se řeka Colorado prodírá úzkým a hlubokým kaňonem byla vybudována mohutná přehrada Glen Canyon Dam. Najdeme ji nedaleko menšího města Page. Hráz zde byla dostavěna v roce 1963 a jméno získala po původním kaňonu, jenž poskytl stavitelům naprosto ideální podmínky pro postavení tohoto rozsáhlého vodního díla.

Hráz přehrady se zvedá do výšky úctyhodných 213 metrů nad původní hladinu řeky. Díky tomu, že byl přehrazen tok řeky Colorado, zde vzniklo jezero Lake Powell, které nese jméno po válečném veteránovi Johnu Weslley Powellovi. Ten byl také známým průzkumníkem amerického jihozápadu a v roce 1869 podnikl na dřevěných lodích první vědeckou výpravu. Jejím cílem bylo zmapovat proud řeky Colorado v místech, která doposud nebyla probádána.

Přehrada dosáhla svého maximálního naplnění vodou teprve v roce 1980, tedy po celých 17 letech od jejího vzniku. Jezero dnes dosahuje délky úžasných 298 km a členité pobřeží s různě velkými zátokami měří celkově 3 136km. Hlavním úkolem přehrady je regulace průtoku vody v řece Colorado, tak aby nedocházelo k jarním povodním a byl zajištěn celoroční stálý přísun vody do oblastí ležících po proudu. Voda z jezera Lake Powell slouží k zavlažování celé rozsáhlé oblasti a energie vodní masy se využívá k výrobě elektřiny. 8 generátorů elektrárny má maximální kapacitu 1,32 gigawattů, čímž se stala hlavním dodavatelem energie do celého jihozápadu Spojených států amerických.

Hráz je přístupná veřejnosti a prohlídky se konají několikrát denně. Během hlavní turistické sezóny zde však bývá poměrně rušno, proto je dobré si rezervovat prohlídku předem. Průvodce vás seznámí s historií i současností hráze a rád vám zodpoví všechny zvídavé otázky. Trasa prohlídky vede i do již zmiňované elektrárny. Pokud budete mít štěstí, můžete se podívat až na korunu samotné hráze nebo do jejího vnitřku.

V době, kdy byla stavba přehrady teprve v počátcích (1957 – 1959), byl přes soutěsku vystavěn kovový most, jehož ocelový oblouk se nachází ve výšce 213 metrů. Celkově je most 388 metrů dlouhý a jeho stavba vyšla na 5 milionů dolarů. Dnes je druhým nejvyšším ocelovým obloukovým mostem v USA. Přímo nad hrází bylo vybudováno ještě Visitor Center, kde si můžete prostudovat informace o stavbě přehrady nebo prohlédnout exponát sádrového modelu celé oblasti kolem Lake Powell.

Ke Glen Canyonu se dostanete po silnici Wighway 89, která je jednou z nejdůležitějších tras spojujících oblast severní Arizony a jižního Utahu. Každoročně se zde při svých toulkách Arizonou zastavují tisíce turistů.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko