Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Glen Canyon NRA

V oblasti severní Arizony, v místech, kde se řeka Colorado prodírá úzkým a hlubokým kaňonem byla vybudována mohutná přehrada Glen Canyon Dam. Najdeme ji nedaleko menšího města Page. Hráz zde byla dostavěna v roce 1963 a jméno získala po původním kaňonu, jenž poskytl stavitelům naprosto ideální podmínky pro postavení tohoto rozsáhlého vodního díla.

Hráz přehrady se zvedá do výšky úctyhodných 213 metrů nad původní hladinu řeky. Díky tomu, že byl přehrazen tok řeky Colorado, zde vzniklo jezero Lake Powell, které nese jméno po válečném veteránovi Johnu Weslley Powellovi. Ten byl také známým průzkumníkem amerického jihozápadu a v roce 1869 podnikl na dřevěných lodích první vědeckou výpravu. Jejím cílem bylo zmapovat proud řeky Colorado v místech, která doposud nebyla probádána.

Přehrada dosáhla svého maximálního naplnění vodou teprve v roce 1980, tedy po celých 17 letech od jejího vzniku. Jezero dnes dosahuje délky úžasných 298 km a členité pobřeží s různě velkými zátokami měří celkově 3 136km. Hlavním úkolem přehrady je regulace průtoku vody v řece Colorado, tak aby nedocházelo k jarním povodním a byl zajištěn celoroční stálý přísun vody do oblastí ležících po proudu. Voda z jezera Lake Powell slouží k zavlažování celé rozsáhlé oblasti a energie vodní masy se využívá k výrobě elektřiny. 8 generátorů elektrárny má maximální kapacitu 1,32 gigawattů, čímž se stala hlavním dodavatelem energie do celého jihozápadu Spojených států amerických.

Hráz je přístupná veřejnosti a prohlídky se konají několikrát denně. Během hlavní turistické sezóny zde však bývá poměrně rušno, proto je dobré si rezervovat prohlídku předem. Průvodce vás seznámí s historií i současností hráze a rád vám zodpoví všechny zvídavé otázky. Trasa prohlídky vede i do již zmiňované elektrárny. Pokud budete mít štěstí, můžete se podívat až na korunu samotné hráze nebo do jejího vnitřku.

V době, kdy byla stavba přehrady teprve v počátcích (1957 – 1959), byl přes soutěsku vystavěn kovový most, jehož ocelový oblouk se nachází ve výšce 213 metrů. Celkově je most 388 metrů dlouhý a jeho stavba vyšla na 5 milionů dolarů. Dnes je druhým nejvyšším ocelovým obloukovým mostem v USA. Přímo nad hrází bylo vybudováno ještě Visitor Center, kde si můžete prostudovat informace o stavbě přehrady nebo prohlédnout exponát sádrového modelu celé oblasti kolem Lake Powell.

Ke Glen Canyonu se dostanete po silnici Wighway 89, která je jednou z nejdůležitějších tras spojujících oblast severní Arizony a jižního Utahu. Každoročně se zde při svých toulkách Arizonou zastavují tisíce turistů.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko