Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tonto NM

Národní monument Tonto se nachází v jižní Arizoně a uchovává pozůstatky pradávných skalních indiánských obydlí. Indiáni kmene Salado sem přišli v období před cca 700 lety a usídlili se ve dvou skalních kapsách pohoří Mazatzal Mountains, kde si začali budovat svá obydlí. Jejich puebla měla několik pater a díky důmyslnému systému došlo k propojení jednotlivých místností. Kamenné domky dokázaly v létě udržet chlad a v zimě teplo.

Puebla, která byla postavena z kamenných zdí spojovaných blátem a sutí byla doslova vtěsnána do skalních výklenků. Některé místnosti měly dokonce dřevěné stropy, čímž bylo umožněno nad nimi vystavět ještě další patro. Indiáni Salado uměli vyrábět nádhernou užitkovou polychromovanou keramiku a rohože. Toto zboží bylo velmi žádoucí a oblíbené na většině tehdejších obchodních cest.

Indiáni tato puebla obývali asi 300 let, pak je ale z nevysvětlitelných důvodů opustili a odešli neznámo kam. Jelikož byla puebla opuštěná, začala postupně chátrat a do dnešních dní se z nich dochovaly jen ruiny. Poslední ránu jim zasadili hledači pokladů, kteří sem přišli na přelomu 19. a 20. století a stavby doslova zdevastovali.

Indiáni kmene Salado však v těchto místech zakládali malé vesničky už mnohem dříve, než se rozhodli vybudovat puebla. Vesničky byly rozesety hlavně podél toku řeky Rio Salado, kde byla úrodná půda a lidé se tak mohli věnovat zemědělství a farmaření. Svým stylem života navázali indiáni Salado na původní obyvatele jižní Arizony, kterými byli indiáni kmene Hohokam. Slovo „Hohokam“ by se dalo přeložit jako „ti, co odešli“.

Dnes jsou pozůstatky skalních puebel pod ochranou NM. Pro turisty jsou přístupná dvě puebla, ke kterým se dostanete od návštěvnického centra Visitor Center. Centrum ukrývá také malé muzeum, ve kterém se můžete pokochat předměty zde nalezenými, seznámit se s indiánskou kulturou nebo shlédnout některý videodokument. Vypravit se můžete jak k výše položenému menšímu pueblu Lower Cliff Dwelling tak i k většímu Upper Cliff Dwelling. Větší pueblo je však možné navštívit pouze během pravidelné organizované výpravy s průvodcem, která zabere asi 4 hodiny.

Kromě puebel samotných je velmi přitažlivé také jejich okolí, je odtud totiž krásný výhled na údolí Tonto Basin a jezero Roosevelt Lake. Jedinečné scenérie pak až kýčovitě dokreslují kaktusové porosty s opravdu nepřehlédnutelnými několikametrovými kaktusy Saguaro.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko