Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

The Robert E. Lee Memorial

Robert Edward Lee byl americkým generálem a velitelem konfederačních vojsk v občanské válce. V mládí se mu dostalo dobrého vzdělání a po válce působil na univerzitě ve Washingtonu, kde post učitele zastával až do své smrti.

Robert E. Lee se narodil 19. ledna 1807 u Stradfordu, v kraji Westmoreland ve Virginii. Jeho rodiči byli významný důstojník kavalérie Henry Lee a Anne Hill Lee. Otec byl účastníkem americké revoluce, kde získal přezdívku „lehký kůň Harry“. Jelikož následně odmítl politickou kariéru a také jej dostihly finanční problémy, odstěhoval se Henry Lee i s rodinou do Arlingtonu ve Virginii. Právě zde mladý Robert chodil do školy a užíval si života na venkově. V roce 1825 nastoupil mladý Lee na studia do Westpointu, kde vynikal především ve vojenských cvičeních. Byl jmenován pobočníkem kadetského sboru a v roce 1829 jako druhý ze své třídy promoval.

Poručík Lee si vzal za manželku Marii Ann Randolph Custis, s níž měl následně 7 dětí. S propuknutím nepřátelské války s Mexikem, byl Lee přiřazen povinně k armádě a bojoval v mnoha bitvách pod vedením generála Johna E. Woola a Generala Winfielda Scotta. V roce 1850, krátce sloužil jako instruktor ve West Pointu a pak byl povolán k 2. americké kavalérii. Lee poté pokračoval ve své práci ve Washingtonu, žil s manželkou v domě jejích předků v Arlingtonu. Během války severu proti jihu dostal Lee nabídku v armádě Unie, kterou ale odmítl kvůli svému původu a loajalitě vůči Virginii. Pro Leea to bylo obtížné rozhodování, protože se nechtěl vzdát své kariéry ani země, ve které nyní žil. Jeho osobní oddanost však byla k rodině a ke kořenům ve Virginii. S velkou lítostí se proto vzdal své hodnosti a přestěhoval se s rodinou do Richmondu. Svůj milovaný domov v Arlingtonu už nikdy více nespatřil.

Později Lee pracoval jako osobní vojenský poradce prezidenta Jeffersona Davise. Vytvořil Armádu Severní Virginie, která měla za úkol ubránit Richmond před Armádou Potomac generála George Mcclellana. Hrozbu útoku se mu podařilo během sedmi dnů odvrátit. Dále se Lee se svými vojsky účastnil ještě mnoha dalších významných bitev, z nichž nejnevydařenější byla bitva u Gettysburgu. Při bitvě u Gettysburgu utrpěla Armáda Severní Virginie drtivou porážku a Lee se osobně cítil zodpovědný za tuto prohru. Vláda Konfederace však přesto projevila velkou důvěru v tohoto velitele, a stejně tak, jako mnoho mužů mu odmítla odstoupit z funkce.

Jeho poslední bitvou se však stala bitva o Richmondskou a Petersburgskou linii, kde bojoval proti generálu Ulysses S. Grantovi. Dne 9. dubna roku 1865 se po dlouhých bojích setkal s generálem Grantem, aby mu oznámil svojí kapitulaci a zachránil tak životy 7500 zbývajících vojáků. Lee opustil Appomattox a jeho armáda se navždy vrátila k Richmondu. Po skončení vojenské kariéry zůstával Lee v tichosti ve svém domě v Richmondu a staral se o nemocnou manželku. Na podzim roku 1865, Lee převzal pozici prezidenta Washingtonské vysoké školy v Lexingtonu ve Virginii. S pomocí svého nadšení a schopností z ní Lee vybudoval školu s vysokou úrovní vzdělání. Generál Lee zemřel 12. října roku 1870 po krátké chorobě a je pohřben v kapli univerzity, která nese jeho jméno. Domov generála Leea v Arlingtonu je dnes národním památníkem připomínajícím jeho život, činy a vojenské hrdinství.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko