Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Booker T Washington NM

Booker Talifero Washington se narodil 5. dubna roku 1856 afroamerické otrokyni v Piedmontu ve Virginii. Ve věku 9 let byl z otroctví propuštěn a se svou rodinou žil i nadále v Západní Virginii, kde se učil číst a psát a kde taky manuálně pracovat a již od raného dětství pomáhal vydělávat peníze. V šestnácti letech odešel do Hamptonu, kde začal studovat zemědělský institut – nyní Univerzitu v Hamptonu. Chtěl se stát učitelem vzdělávat černošské obyvatelstvo.

Dotáhl to až tak daleko, že se stal ředitelem Institutu v Tuskegee v Alabamě. Byla to historicky první soukromá univerzita určená černošským studentům, kteří zde mohli získat stipendium. Univerzita v Tuskegee je považována za jednu z nejlepších amerických škol. V roce 1896 byl prohlášen čestným mistrem společenských věd Harvardské univerzity a roku 1901 pak získal čestný doktorát vysoké školy v Dartmouthu.  Udělení čestného titulu Bookeru T. Washingtonovi na Harvardu bylo významným oceněním jeho síly a vlivu.

Po letech učitelství se začal angažovat také do politiky, stal se dlouholetým obhájcem afroamerické ekonomické síly, byl jedním z prvních zastánců toho, aby Afroameričané vytvářeli družstva jen pro černé. Stýkal se s mnoha bílými politiky, se kterými řešil společnou otázku. Napsal autobiografickou knihu „Up of Slavery“ – neboli „Ven z otroctví“, kterou publikoval v roce 1901, a stala se bestsellerem. Washington byl prvním Afroameričanem, kterého jako hosta pozval do Bílého domu tehdejší prezident Theodore Roosevelt. Booker T. Washington zemřel dne 15. listopadu roku 1915.

Na místě, kde se tento významný černošský aktivista a zastánce rovnoprávnosti narodil, dnes stojí národní památník. Na ploše 0, 90km2 se nachází tabáková farma, na které tento vzdělaný pedagog ve svém dětství jako otrok pracoval. Na tomto místě se můžete seznámit s jeho životem, dílem, snahou a úspěchy, stejně tak jako s historií otroctví ve státě Virginie. Národní památník byl oficiálně založen dne 2. dubna roku 1956.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Zažijte neopakovatelnou cestu po USA. Velký okruh Yellowstoneským parkem, národní parky západu USA a další zajímavá místa. 14-ti nebo 20-ti denní okruh po největších atrakcích USA.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko