Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyndon Baines Johnson M.

Lyndon Baynes Johnson se stal v letech 1963 – 1969 36. prezidentem Spojených států amerických. Narodil se dne 27. srpna roku 1908 ve Stonewallu v Texasu, kde následně vystudoval univerzitu Texas State University – San Marcos.

Johnson působil jako viceprezident USA, ale s Kennedym si vůbec nerozuměli ve svých politických názorech. Oba byli naprosto rozdílné osobnosti, jak politicky, tak i charakterově. Dokonce se proslýchá, že Kennedy si Johnsona za viceprezidenta vybral jen proto, aby mu ve volbách pomohl na svou stranu získat velkou řadu demokratů, kteří by jinak pro Kennedyho nikdy nevolili. Nepřekonatelné rozdíly mezi těmito politiky však nakonec způsobily, že Kennedy už s Johnsonem na další politické období nepočítal a měl v úmyslu se jej zbavit.

Dne 22. 11. 1963 byl však v Dallasu spáchán atentát na dosavadního prezidenta USA, Johna Fitzgeralda Kennedyho a tím začalo Johnsonovo působení v prezidentské funkci. Ještě v tentýž den složil Lyndon B. Johnson prezidentskou přísahu. Jeho heslem se stalo „Pokračujme“, čímž měl na mysli pokračování v Kennedyho cílech. To mu získalo obrovskou podporu u voličů a mohl již v prvních měsících své vlády zatlačit na Kongres kvůli schválení návrhu zákona o občanských právech (ten předložil před svou smrtí Kongresu ještě Kennedy) a později předložil program boje s chudobou. Dále byl schválen zákon na ochranu voličských práv barevného obyvatelstva a zákon proti rasové segregaci.

V roce 1964 porazil Johnson jako kandidát Demokratické strany v prezidentských volbách republikánského kandidáta Barryho Goldwatera. Během jeho vlády propukla například v plné síle válka ve Vietnamu, nebo také došlo k vyvrcholení černošského hnutí za občanská práva. V roce 1968 byl navíc zavražděn Martin Luther King. Působení Johnsona v prezidentské funkci skončilo 20. ledna 1969 a jeho nástupcem se stal Richard Nixon. Johnson zemřel dne 22. ledna roku 1973 ve svém rodném městě Stonewall.

Johnsonův památník dnes stojí na ostrově Columbia Island na řece Potomac River, na hranici Virginie a Washingtonu. Památník se skládá ze dvou částí. První část má spíše vzpomínkový charakter, jde o monolit z texaské žuly, který je obehnán chodníky a stezkami. Stezky jsou lemované stovkami bílých borovic a dalších stromů, ale taky rododendronů a azalek. Druhou oblastí jsou travnaté louky, které poskytují skvělé možnosti odpočinku, relaxace a omlazení ducha. Americký Kongres uznal toto místo za Národní památník dne 28. prosince roku 1973 a ve stejný den bylo také zapsáno do Národního registru historických míst. Od roku 1974 je pod ochranou organizace National Park Service.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko