Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Thaddeus Kosciuszko NM

Thaddeus Kosciuszko narozený 4. února roku 1746 byl polským generálem a vůdcem národního povstání vedeného proti Rusku v roce 1794. Bojoval také v Americké revoluční válce na straně George Washingtona. Kongresem Spojených států amerických mu byl udělen řád brigádního generála.

Kosciuszko se narodil do aristokratické rodiny, Ludwikovi a Tekle Kosciuszkovým. Navštěvoval kadetní školu ve Varšavě a poté pokračoval ve studiích vojenského inženýrství ve Francii, kam se roku 1700 odstěhoval. Tam se také seznámil s progresivní ideologií francouzského osvícenství. V roce 1776 se Kosciuszko přemístil z Polska do Ameriky. V té době byl již zkušeným inženýrem, který přišel nabídnout své služby americkým koloniím v jejích bojích za nezávislost. Dne 18. října roku 1776 se stal plukovníkem ženijního vojska v Kontinentálním Kongresu a tím začala jeho vojenská kariéra. Organizoval četné bitvy, které se staly významnými mezníky v americkém boji za nezávislost proti Britům.

Krátce po příjezdu do Philadelphie v roce 1776 přečetl Kosciuszko deklaraci nezávislosti a o několik měsíců později se dokonce setkal s Thomasem Jeffersonem. Z tohoto setkání vzniklo velké přátelství, protože tito dva významní politici sdíleli stejné názory. V počátcích války pomohl Kosciuszko se stavbou opevnění ve Fort Mercer, v New Yorku pomáhal také s výstavbou opevnění podél řeky Hudson, které mělo ochránit Saratogu. Bitva u Saratogy byla nakonec jednou z nejslavnějších bitev za nezávislost a ukázala se být rovněž zlomovým bodem v celé válce.

V roce 1778 byl Taddeus hlavním inženýrem při stavbě West Pointu v New Yorku. Toto opevnění se nakonec ukázalo být nedobytné a bylo nazýváno Americkým Gibraltarem. Britské armádě se totiž nikdy nepodařilo do něj proniknout. West Point se později stal podle Kosciuszkova přání vojenskou akademií. V roce 1783 byl Kosciuszko jmenován brigádním generálem a od George Washingtona získal ocenění Cincinnati Order Medal. Za své služby pro americkou armádu dostal jako dárek také dvě pistole a historické meče.

Jakmile kolonie vybojovaly svou nezávislost, vrátil se v roce 1784 do rodného Polska, aby pomohl své vlastní zemi vybojovat nezávislost na okolních evropských mocnostech. Během jedné z bitev byl však Kosciuszko zraněn a zajat Rusy. Po svém propuštění z vězení se vrátil do Ameriky, kterou považoval za svůj druhý domov. Jakmile připlula jeho loď břehů Philadelphie, vítaly ho stovky lidí. Usadil se v domě na Pine Street, který je dnes národním památníkem. Tento dům dodnes připomíná život a dílo tohoto polského vlastence a hrdiny americké revoluce. Jakožto národní památník je dům od roku 1970 zapsán v Národním registru historických míst a je pod správou organizace National Park Service.

Kosciuszko byl obdivován za své vojenské znalosti a vůdčí schopnosti, za své vlastenectví a velkorysost. Nesnášel utlačování lidí a ras, zastával se chudých a jeho životním cílem se stala svoboda. Byl silným zastáncem rovnosti a požadoval propuštění afrických otroků, kteří byli do Ameriky násilím dovezeni. Zajímal se o jejich vzdělání, poskytoval jim půdu a podporoval je samotné. Poslední léta svého života strávil Kosciuszko ve Švýcarsku, kde také ve věku 72 let zemřel. Stalo se tak 15. října roku 1817 a byl pohřben na hradu Wawel v Krakově, v hrobce polských králů.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko