Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eisenhower NHS

Významný voják a politik Dwight David Eisenhower se narodil 14. října roku 1890 do německo-americké rodiny, jako třetí ze sedmi synů Davida Jacoba Eisenhowera a Idy Elizabeth Stoverové. Předci jeho rodiny byli náboženští uprchlíci, kteří připluli z Německa a Švýcarska do USA v průběhu 17. a 18. století. Otec pracoval ve školství a matka se přidala k jehovistům. Jejich dům tak sloužil jako místo pro jejich scházení.

Mladý Dwight se roku 1911 rozhodl nastoupit na vojenskou akademii ve West Pointu, což bylo výrazně v rozporu s vírou Svědků Jehovových. Jeho rozhodnutí způsobilo neshody mezi ním a matkou, která se Jehovistů nehodlala kvůli jeho vojenské kariéře vzdát. Přestože matka s jeho rozhodnutím nesouhlasila, udržovali blízký vztah.

Po absolvování univerzity sloužil u pěchoty, během 1. světové války pak byl velitelem tankové jednotky a získal hodnost podplukovníka. Později se stal výkonným důstojníkem u generála Foxe Connera v oblasti panamského kanálu. V letech 1925-26 navštěvoval Velitelsko-Generální školu ve Forth Leavenworth v Kansasu. Během 2. světové války se stal generálem, kterému se přezdívalo Ike. Byl vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil v Evropě. Eisenhower byl jednou z významných postav druhé světové války i dění po ní.

Po válce nějakou dobu pobýval v nejvyšších vojenských funkcích USA, načež v roce 1952 odešel do důchodu a vstoupil do politiky. Získal nominaci republikánské strany na prezidenta a tím se také opravdu stal. V letech 1953 – 1961 byl tak Dwight David Eisenhower 34. prezidentem Spojených států amerických.

20. ledna 1953 složil inaugurační slib a stal se prezidentem USA. Eisenhower byl jediným americkým generálem, který se stal prezidentem ve 20. století. V roce 1956 opět porazil demokratického kandidáta a až do roku 1960 působil ve funkci prezidenta. Jeho poslední proslov z oválné pracovny zazněl 17. ledna roku 1961. V dnešní době je Dwight mnohými historiky označován za jednoho z deseti nejlepších amerických prezidentů.

Po odchodu z funkce si užíval poklidně stáří na farmě ve městě Gettysburg v Pensylvánii, která je dnes národní historickou památkou. Farma sloužila prezidentovi a jeho manželce k víkendovým pobytům a byla také místem setkávání světových lídrů. Jeho hosty byli například sovětský premiér Nikita Chruščov, francouzský prezident Charles de Gaulle, guvernér Kalifornie Ronald Reagan nebo britský ministerský předseda Winston Churchill. Eisenhower zde žil poté, co v roce 1961 opustil Bílý dům. I nadále však pomáhal při kampaních stranických kandidátů v Gettysburgu. Eisehnower zemřel 28. března 1969 na srdeční selhání ve Walter Reed Army Hospital ve Washingtonu. Je pochován spolu se svou ženou a svým prvním synem v malé kapli „Place of Meditation“ v „Eisenhower Presidential Library“ v Abilene.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko