Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Edgar Allan Poe NHS

Americký romantický básník, prozaik, esejista a literární teoretik Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v rodině kočovných herců v Bostonu. Byl autorem fantastických a mystických příběhů, zakladatelem detektivní literatury a novelistické tvorby. Edgar měl ještě postiženou sestru Rosalii a bratra Williama.Otec byl však alkoholik a opustil matku ještě před Edgarovým narozením. Jeho matka poměrně brzy zemřela na tuberkulózu, a proto se jej ujala rodina Allanových z Richmondu, od které také získal své druhé jméno. Kvůli pracovním nabídkám jeho otčíma se rodina přestěhovala do Anglie, která se mu stala zdrojem inspirace po celý život.

I když byl Poe vzorným a chytrým studentem, musel z finančních důvodů opustit univerzitu. V té době však již v Bostonu vyšly jeho první básně psané v byronovském stylu. Finanční problémy se s Poem táhly po mnoho let, často měnil zaměstnání i místo pobytu. Začal mít také problémy s alkoholem a drogami. Aby se vůbec uživil, vstoupil do armády, začal studovat vojenskou školu, kterou kvůli své nedisciplinovanosti také nedokončil.

Na lepší časy se začalo blýskat v roce 1834, kdy se setkal s prvním úspěchem. Tehdy získal první cenu na soutěži se svým příběhem Rukopis nalezený v láhvi. Toto vítězství mu otevřelo dveře do richmondského spolku Southern Literary Messenger, o rok později se dokonce stal jeho hlavním šéfredaktorem. V roce 1836 se oženil se svou třináctiletou sestřenicí, která však velmi mladá zemřela stejně jako jeho matka na tuberkulózu. Oba další milostné vztahy, z nichž jeden skončil málem sňatkem, však Poe svým chováním rozbil.

Vrchol své kariéry zažil v roce 1845, kdy uveřejnil dílo Havran, kterým ohromil veřejnost. Poe byl významným básníkem, spoluzakladatelem moderní povídky, ale také bohužel velmi nevyrovnanou osobností. Alkohol a drogy způsobovali Poeovi těžké stavy deprese, navyšovaly se jeho dluhy, což ho dostalo až na samé dno. Smrt tak na sebe nenechala dlouho čekat, Edgar Allan Poe zemřel 3. října 1849 na překrvení mozku způsobené vlivem omamných látek a alkoholu.

V současné době se v místě, kde Edgar Allan Poe strávil velkou část svého života (1837 – 1844), nachází národní historická památka. Jde o dům nacházející se v lokalitě Spring Garden nedaleko Philadelphie v Pensylvánii. Dům je dnes pod ochranou organizace National Park Service a zapsán v Národním registru historických míst. Je otevřen pro veřejnost od středy do neděle od 9 do 17 hodin. Za vstup se neplatí. Vše je financováno klubem přátel Edgara Allana Poea, který rovněž sponzoruje řadu akcí v průběhu celého roku.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko