Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sand Creek Massacre NHS

Ve státě Colorado se na místě zvaném Sand Creek odehrála jedna z nejhorších bitev v dějinách osidlování Ameriky. Dne 29. listopadu roku 1864 se zde střetli američtí vojáci s indiány kmenů Cheyenne a Arapaho.

Právě tyto dva indiánské kmeny podepsaly v minulosti smlouvu se Spojenými státy americkými, kde souhlasili s přesunem do indiánských rezervací na jihu země a podstoupení jejich území právě USA. V 50tých a 60tých letech 19. století v této oblasti propukala zlatá horečka a zdejší zlatokopové se často dostávali do křížku s místními indiány. Těm se nelíbilo, jak se běloši chovají k přírodě a drancují okolí. Tyto neshody nakonec v letech 1864 – 1865 vyústily v coloradskou válku, při které zahynulo mnoho indiánů i bílých horníků.

Nakonec guvernér John Evans rozhodl povolat na pomoc plukovníka Johna Chivingtona, který měl za úkol zklidnit neovladatelné indiánské obyvatelstvo. Dobrovolníci v čele s plukovníkem se vydali zaútočit na příslušníky těchto dvou indiánských kmenů. Tehdy jich také více než 450 pobili.

Po tomto masakru se indiánské kmeny spojily, aby společně čelily přívalu Američanů na svá území. V čele indiánů tehdy stanul lakotský náčelník Rudý oblak, ve většině dalších bitev pak již stále vyhrávali indiáni. Americká veřejnost okamžitě volala po co nejrychlejším vyřešení indiánské otázky. Nakonec byla tato válka ukončena podpisem mírové smlouvy v pevnosti Laramie 6. listopadu roku 1868. Před podpisem smlouvy měl však indiánský náčelník Rudý oblak podmínku, že musí americká armáda vyprázdnit všechny pevnosti v okolí a uzavřít cestu, která sem směřuje. Vláda podmínky splnila a tím byly boje ukončeny.

Náčelník Rudý oblak poté společně se svými bojovníky na důkaz vítězství indiánů podpálil pevnosti Phil Kearny a C. F. Smith. Sand Creek se tak vepsal do dějin jako jedna z mála bitev, kterou vyhrálo indiánské obyvatelstvo.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko