Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Black Canyon Of The Gunnison NP

Národní park Black Canyon of the Gunnison se rozkládá na území amerického státu Colorado. Leží jižně od městečka Crawford, ve výšce asi 2500 metrů nad mořem a protéká jím řeka Gunnison River. Součástí parku je jeden z nejhlubších a nejzajímavějších kaňonů v USA – Black Canyon. Park je pro svou jedinečnou přírodní krásu, možnosti pěší turistiky, horolezectví, kempování a raftingu hojně navštěvován turisty. Stal se také domovem pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Z rostlin zde narazíte na mahagon nebo jalovce, okraje kaňonu jsou porostlé také nízkými zakrslými duby. Zvířecí říše je zastoupena losy, kojoty, králíky, orly a dalšími živočichy.

Řeka Gunnison River, stejně tak jako nedaleké městečko dostala jméno po výzkumníkovi a topografovi Johnu Williamovi Gunnisonovi, který žil v letech 1812 – 1853. Již v mládí podnikl několik průzkumných cest po Floridě a mezi jeho první výpravy patřila i cesta do oblasti Salt Lake City v Utahu, která se uskutečnila v roce 1849. Cílem této expedice bylo zmapování cesty mormonů, o tomto putování a mormonských zvycích napsal později knihu.

Jedna z jeho posledních výprav se uskutečnila v roce 1853, tehdy společně s výzkumníkem Antoniem Lerouxem zavítal do oblasti dnešní Gunnison River a během cesty objevil i Black Canyon. Místními obyvateli byl tehdy upozorněn na nepřátelskou situaci, která zde panuje mezi bělochy a indiány kmene Paiuta a také na to, že zde dochází k poměrně četným potyčkám. Tento fakt jej však neodradil a spoléhal se na své vyjednavačské schopnosti. Jednoho říjnového rána roku 1853 byla celá jeho 12 členná skupina napadena indiány, kteří toužili pomstít svého zavražděného náčelníka. I když se Gunnison snažil sebevíc domluvit se s indiány, nepomohlo to a byl společně s osmi dalšími členy výpravy na místě zabit.

Kolem roku 1900 panovalo v oblasti ohromné sucho a bílí osadníci nutně potřebovali vodu, aby mohlo být zavlažováno přilehlé údolí. Proto byla do kaňonu vyslána čtveřice mužů, kteří měli najít vhodné místo, kudy by se dal vést tunel, kterým by byla voda z řeky přiváděna do údolí. Jejich výprava však byla neúspěšná, málem během ní dokonce přišli o své životy. Jeden z mužů se však o rok později do kaňonu vrátil a společně s inženýrem Fellowsem se jim podařilo zmapovat a vyfotografovat místa vhodná pro ražbu tunelu. S jeho výstavbou se tak mohlo začít v roce 1901, ale kvůli nedostatku finančních prostředků musela být stavba přerušena. Znovu se začalo stavět až v roce 1905, k dokončení tunelu došlo roku 1909. Tento tunel je jedním z nejdelších, které byly v té době postaveny, táhne se v délce 6 mil skrz tvrdou skálu, na šířku měří 11 stop a na výšku má 12 stop.

Black Canyon of the Gunnison se stal v roce 1933 národním památníkem. V roce 1999 byl jeho statut změněn na národní park. Park dnes ochraňuje jedinečné skalní stěny, jejichž vznik se datuje do doby prekambria před 500 miliony lety. Celkově je kaňon dlouhý 78 km, ale do národního parku patří 22,5 km. Hloubka kaňonu je místy až 829 metrů, jeho šířka se pohybuje od 12 až do 335 metrů. Na řece Gunnison byly v minulém století postaveny tři přehrady - 20 mil dlouhá a 390 stop vysoká Blue Mesa Reservoir, 12 mil dlouhá Morrow Point Reservoir a Crystal Reservoir.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko