Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mesa Verde NP

Na západě Spojených států amerických se rozkládá Coloradská plošina, kde se na území o rozloze 211 km2 rozprostírá národní park Mesa Verde. K jejímu vyhlášení došlo 29. června roku 1906 a dnes ochraňuje úzké kaňony se strmými stěnami, které se zařezávají do rovinaté krajiny.

Národní park je odkazem dávné minulosti, navíc plný překrásných přírodních scenérií. K vidění jsou zde opuštěné osady a ruiny domů kultury Anasazi, která toto území obývala od roku 600 n. l. Tito indiáni žili ve zdejších skalních pueblech, které si sami vyhloubili do stěn kaňonu. Obydlí byla krytá střechami z proutí a kolem roku 750 n. l. si pak začali stavět obydlí s pevnými stěnami. Obydlí ve skalách bylo bezpečné, lidé zde byli skvěle chráněni před případnými útoky nepřátel.

V průběhu 11. století se indiáni přemístili z povrchu Mesa Verde do útesů a začala tak vznikat unikátní skalní města, která jsou dnes hlavním turistickým lákadlem oblasti. Nejrozsáhlejší a nejzachovalejší stavbou je bezpochyby Cliff Palace, tedy Palác v útesu. Je více než 100 metrů dlouhý a 30 metrů široký. Původně se zde nacházelo kolem 200 obytných místností, kde mohlo žít více než 200 obyvatel.

Zajímavostí je například Balcony House - Dům s balkónem, kam je možné se podívat pouze v doprovodu místního rangera. Balcony House pravděpodobně původně sloužil k obraně. Cesta k tomuto domu je navíc poměrně náročná, musíte zdolat několik dlouhých žebříků umístěných vysoko nad kaňonem nebo se protáhnout úzkou skalní chodbou. Cestu proto nemůžeme doporučit klaustrofobiím ani lidem, kteří se bojí výšek.

Prvními bělochy, kteří se do této oblasti dostali, byli dva kovbojové, kteří v roce 1888 pronásledovali několik krav, jež se zde zatoulaly. Místo dobytka však nalezli ruiny těchto jedinečných kamenných měst. Po kovbojích sem začaly přicházet davy zvědavých návštěvníků, archeologů i laiků, kteří chtěli poznat tajemství ukryté ve skalách. Indiáni kmene Anasazi opustili tato obydlí kolem 13. století, kdy je k tomu donutily okolnosti, jako byl nedostatek vody, vyčerpaná půda a nájezdy nepřátelských kmenů.

Název parku Mesa Verde by se dal přeložit jako „Zelený stůl“, v současnosti je památkou zapsanou na seznamu Světového dědictví UNESCO a je také jediným parkem v USA, který se zaměřuje výhradně na archeologické nálezy.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko