Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wrangell - St Elias NP&P

Národní park Wrangell – St. Elias se rozkládá na jihu Aljašky a založen byl roku 1980. Jde o biosférickou rezervaci, která je pro svou jedinečnost od roku 1979 zapsána také na Seznamu světového dědictví UNESCO. Co se týče rozlohy je Wrangell – St. Elias se svými 53 321 km2 největším národním parkem USA.

Tento národní park spadá do obrovské rozsáhlé oblasti, kde je situováno několik dalších přírodních parků Aljašky. Na hranicích mezi Kanadou a USA se vytvořil velký ledovcový masív, jehož části jsou kvůli vlhkému vzduchu z oceánů v neustálém pohybu a utvářejí unikátní charakter celého území. Tento geologický proces je jakýmsi pozůstatkem poslední doby ledové.

Ledovce a ledová pole nacházející se v parku se stala domovem pro medvědy grizzly, tuleně, soby karibu, losy, vlky, rosomáky a mnoho dalších druhů volně žijících živočichů. V parku se tyčí i druhá nejvyšší hora USA – Mount Saint Elias, která dosahuje nadmořské výšky 5489 metrů. Wrangell – St. Elias sousedí také s kanadským národním parkem Kluane National Park.

Kvůli své obrovské rozloze je park Wrangell jen velmi obtížně dostupný, do jeho nitra vedou pouze dvě špatně zpevněné a poměrně nebezpečné silnice – McCarthy Road a Nabesna Road, každá o délce asi 100 kilometrů. Odlehlost parku však má i své klady, není totiž zasažen masovým turismem, uchovává jedinečnou přírodu a jeho návštěvnost je až desetkrát nižší než v Národním parku Denali.

Parkem prochází pohoří Wrangell Mountains pokračující až do kanadského teritoria Yukon. Nejvyšší horou je Mount Blackburn s výškou 4996 metrů nad mořem. Celé horské pásmo tvoří přirozenou ochranu před vlhkým a teplým počasím z Pacifiku. Pohoří ukrývá rovněž jednu z největších štítových sopek na světě – 4317 metrů vysokou Mount Wrangell. Sopka leží asi 330 km od města Anchorage a její rozměry jsou opravdu ohromující. Základna sopky má cca 30 km v průměru, vrchol tvoří sněhem vyplněný kráter (kaldera) a průměru 4 až 6 km a hloubce jeden kilometr.

Mezi zajímavá místa na území parku patří historické měděné doly Kennicott-McCarthy nebo bývalé hornické městečko Copper Center.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko