Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wrangell - St Elias NP&P

Národní park Wrangell – St. Elias se rozkládá na jihu Aljašky a založen byl roku 1980. Jde o biosférickou rezervaci, která je pro svou jedinečnost od roku 1979 zapsána také na Seznamu světového dědictví UNESCO. Co se týče rozlohy je Wrangell – St. Elias se svými 53 321 km2 největším národním parkem USA.

Tento národní park spadá do obrovské rozsáhlé oblasti, kde je situováno několik dalších přírodních parků Aljašky. Na hranicích mezi Kanadou a USA se vytvořil velký ledovcový masív, jehož části jsou kvůli vlhkému vzduchu z oceánů v neustálém pohybu a utvářejí unikátní charakter celého území. Tento geologický proces je jakýmsi pozůstatkem poslední doby ledové.

Ledovce a ledová pole nacházející se v parku se stala domovem pro medvědy grizzly, tuleně, soby karibu, losy, vlky, rosomáky a mnoho dalších druhů volně žijících živočichů. V parku se tyčí i druhá nejvyšší hora USA – Mount Saint Elias, která dosahuje nadmořské výšky 5489 metrů. Wrangell – St. Elias sousedí také s kanadským národním parkem Kluane National Park.

Kvůli své obrovské rozloze je park Wrangell jen velmi obtížně dostupný, do jeho nitra vedou pouze dvě špatně zpevněné a poměrně nebezpečné silnice – McCarthy Road a Nabesna Road, každá o délce asi 100 kilometrů. Odlehlost parku však má i své klady, není totiž zasažen masovým turismem, uchovává jedinečnou přírodu a jeho návštěvnost je až desetkrát nižší než v Národním parku Denali.

Parkem prochází pohoří Wrangell Mountains pokračující až do kanadského teritoria Yukon. Nejvyšší horou je Mount Blackburn s výškou 4996 metrů nad mořem. Celé horské pásmo tvoří přirozenou ochranu před vlhkým a teplým počasím z Pacifiku. Pohoří ukrývá rovněž jednu z největších štítových sopek na světě – 4317 metrů vysokou Mount Wrangell. Sopka leží asi 330 km od města Anchorage a její rozměry jsou opravdu ohromující. Základna sopky má cca 30 km v průměru, vrchol tvoří sněhem vyplněný kráter (kaldera) a průměru 4 až 6 km a hloubce jeden kilometr.

Mezi zajímavá místa na území parku patří historické měděné doly Kennicott-McCarthy nebo bývalé hornické městečko Copper Center.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko