Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Glacier Bay NP&P

Jako ledová perla Aljašky bývá označován národní park Glacier Bay, rozkládající se podél břehů Kanady. Rozkládá se na ploše 13 287 km čtverečních a založen byl v roce 1925. Park dnes ochraňuje hlavně divokou a nedotčenou přírodu s nejznámějším ledovcem Muir Glacier. Mezi největší ledovce patří Harding nebo Brady Glacier sahající do zálivu Taylor.

Původními obyvateli oblasti dnešního národního parku byli indiáni kmene Tlingit, kteří zde žili ještě před cca 300 lety. Jako první Evropan oblast v roce 1794 navštívil britský kapitán George Vancouver. Pokud se do národního parku chcete vydat, musíte si zajistit letadlo nebo dobrou loď. Neexistuje zde totiž žádná pozemská silnice. Za posledních 200 let se však výrazně změnilo pobřeží a místa, která byla kdysi nedostupná, se tak stala přístupnými. Dnes je možné vplout do fjordu více jak 100km dlouhého.

V Glacier Bay National Park se celkově nachází  devět ledovců, z nichž některé dosahují až k oceánu, kde tvoří až 60 metrů vysoké ledovcové stěny. Dnes můžete čím dál častěji sledovat, jak se od nich odlamují obrovské kusy ledu. Tento proces má za následek oteplování planety a tání ledovců. Vědci tuto oblast nazývají jako „přírodní laboratoř“. Je totiž vhodná ke zkoumání ledovců, flóry a fauny.

V národním parku můžete pozorovat nejrůznější druhy zvířat, zvyšující se množství vegetace zde vytváří podmínky pro život mnoha savců. Spatřit zde tak můžete například vlky, losy, černé a hnědé medvědy, horské kozy a jeleny. Celkově se park stal domovem pro více jak 40 druhů savců a 220 druhů ptáků. Místní vody jsou bohaté na plankton, proto se zde zdržují velryby, které poutají pozornost člověka. Dobře se daří také spoustě druhů ryb, zejména lososům. Na ledovcových krách se seskupují tuleni obecní, kteří jsou častou a oblíbenou potravou pro kosatky dravé, které nemají žádného přirozeného nepřítele a jsou schopny plavat rychlostí až 46 km/h.

Jižní konec zálivu stále více zarůstají smrkové porosty, naposledy zaledněn byl totiž před 200 lety. Svahy jsou porostlé olšemi, vrbami a mechy. Směrem na sever smrky ubývají a střídá je řídká vegetace. Krajina tak celkově působí drsnějším rázem.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko