Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fairbanks

Fairbanks je se svými více než 31 tisíci obyvateli druhým největším městem na Aljašce, je ekonomickým a správním centrem celého vnitrozemí. Rozkládá se v srdci Aljašky na řece Chena, při soutoku s řekou Tanana.

Město bylo založeno v dobách zlaté horečky na Klondiku, ale první osídlení bylo zcela náhodné. V roce 1901 se po zdejší řece Tanana prodíral proti proudu muž jménem E. T. Barnette. Byl však se svou lodí stržen do prudké řeky Chena. Na tomto místě se rozhodl usadit se svojí rodinou a založit živnost. Dnes je toto místo rohem 1st Avenue a Cushman Street.

Asi měsíc po Barnettově příjezdu se přibližně 12 mil severně od této osady podařilo nalézt zlato. V roce 1902 zde byl proto založen těžební tábor a o rok později se Fairbanks stalo městem. Pojmenováno bylo po viceprezidentu Spojených států (1905 – 1909) Charlesi W. Fairbanksovi. Zlatá horečka zde však netrvala dlouho, a když opadla, většina lidí se odtud odstěhovala. Později stavba železnice a silnice "Alaska Canadian Hwy" krátkodobě přivábily do těchto míst pracovní síly a banky.

V oblasti byla objevena také ropa, což mělo za následek, že mezi lidmi panovalo stejné vzrušení, jako v dobách zlaté horečky. Město zažívalo velký rozvoj, ceny hotelů se vyšplhaly do závratných výšek, staré obchody byly přeplněny zbožím. Dnes se ve městě nachází Aljašská univerzita a několik dalších vědeckých institucí, zaměřených na hledání nerostných ložisek, výzkum trvale zmrzlé půdy, severské flory a fauny. Fairbanks je dnes provozním centrem rozsáhlého výzkumu nerostného bohatství v severní oblasti Aljašky, nacházelo se zde i stavební ředitelství při stavbě aljašského ropovodu, který byl dokončen v roce 1977, vedoucího z Prudhoe Bay do Valdezu. Dnes ve Fairbanks panuje stejná nezaměstnanost jako všude jinde v USA. Lidé tak doufají, že se jejich situace zlepší slíbenou stavbou plynovodu.

Americká vláda využila strategického postavení města a vybudovala zde velkou vojenskou základnu. V dnešní době se zde nachází jedna z největších základen ve Spojených Státech. Město je obsluhováno mezinárodním letištěm, je konečnou stanicí Aljašské železnice (1923), Richardson Highway je napojeno na Alaska Highway (1942). I když je město vybaveno nejmodernější technologií, nezřídka zde najdeme dřevěné sruby.

Aljašká univerzita provozuje Museum of the North, Animal Research Station (výzkumnou zvířecí stanici) a také Georgeson Botanical Gardens (botanické zahrady). Museum of the North patří k nejlepším muzeím na Aljašce a jeho nejvýznamnějšími klenoty jsou 36 000 let stará mumie bizona nebo největší nugeta zlata nalezená na Aljašce. Díky sponzorským darům aljašské vlády je vstupné do těchto míst velice přijatelné.

Zájemci si mohou užívat plavbu po řekách Chena a Tanana se zastávkou v indiánské vesničce Athabascan. Turisticky přitažlivý je Pioneer park, který nabízí pohled na Aljašku před sto lety se starodávnou železnicí a starými ulicemi zlatokopeckého městečka. Tehdejší tvrdý život zlatokopů můžete poznat v bývalém zlatém dole El Dolardo Gold Mine, kam vás doveze úzkokolejka. Právě zde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet rýžování zlatých nugget a třeba i zbohatnout. V  červenci se ve Fairbanks konají dva významné festivaly. Festival Goden Days oslavuje nalezení zlata v okolí města a Midnight Sun Festival oslavuje nejdelší den v roce. Během návštěvy Fairbanks byste si neměli nechat ujít ani vesničku Chena Hot Springs, která je od něj vzdálena asi 60 mil. Nachází se v ní lázně s přírodními horkými prameny.  

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko