Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Denali NP&P

Denali National Park and Preserve je jedním z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších národních parků Aljašky. Park je přitažlivý pro svou různorodou severskou krajinu, velkému množství zvěře, která žije na jeho území a také svou snadnou dostupností. Tím největším lákadlem se však stal masív Mount McKinley měřící úctyhodných 6194 metrů nad mořem, který je nejvyšší horou Severní Ameriky.

Mount McKinley leží v aljašském národním parku Denali, který zahrnuje plochu neuvěřitelných 25 tisíc čtverečních kilometrů. Masív dominuje na obzoru Jižní Cookovy zátoky, která je vzdálená asi 322 km. Samotné hoře se stále častěji říká jejím původním domorodým názvem Denali, což v jazyce indiánského kmene Athabaskanů znamená „Velký“. Výrazný vrchol Mount McKinley totiž dominuje mezi ostatními aljašskými vrcholy, které dosahují nadmořských výšek „pouhých“ 3600 až 5300 metrů.

Oblast národního parku kolem hory Mount McKinley je známá tím, že zde panují jedny z nejhorších klimatických podmínek na zemi, v zimě teplota klesá klidně až na -35°C a pověstné vichřice dosahují rychlosti přes 240 km/h. Hora je rovněž považována za nejstudenější vrchol planety, nachází se „jen“ 288 km od severního polárního kruhu.

O vytvoření parku se ve velké míře zasloužil Newyorčan Charles Shelton, který byl zdejší krajinou okouzlen. A není divu, tato severská krajina je velice rozmanitá, koncentruje se zde velké množství zvěře a najdeme zde také jedinečnou flóru. Shelton usiloval sice o to, aby byla oblast pojmenována původním názvem Denali, ale neuspěl. Teprve v roce 1980 se díky zákonu o národních zájmech Aljašky a zachování země rezervace zvětšila a došlo k navrácení k původnímu indiánskému názvu Denali National Park and Preserve.

Jakmile byl park zpřístupněn veřejnosti, museli se sem první přírody chtiví návštěvníci prodírat pustinou buď pěšky, nebo na koni. Roku 1923 zde byla zprovozněna železnice Seward-Anchorage-Fairbanks. Turistického boomu v pravém slova smyslu se park dočkal v 70. letech 20. století, jakmile byla dokončena jediná 150km dlouhá silnice George Parks Highway a bylo tak usnadněno cestování po parku i mezi městy. Dnes sem každou sezónu zavítá kolem půl milionu návštěvníků a stále jich přibývá.

Jelikož je zde poměrně omezený provoz, místní zvěř si pomalu navykla na pomalu projíždějící vozidla. Při troše štěstí tak mohou návštěvníci pozorovat přímo z auta soby, losy, ovce, medvědy grizzly či baribal, ale také vlky, lišky a další. Když jsou zvířata na dohled, je přísně zakázáno z auta vystupovat, aby se nepoplašila. Pokud se chcete vydat na pěší túru po parku, musíte zažádat o povolení správy parku. Je to nutné z důvodu, aby se předešlo přelidnění parku a byl dodržen jakýsi návštěvní řád. Návštěvník si vybere místo, kam se chce vydat, naplánuje túru a po odsouhlasení se může vydat do terénu. Jediné, co ho omezuje je dodržení pohybu ve vybrané zóně a v daném čase. Pokud jste si vybrali zrovna extrémně atraktivní lokalitu, můžete na povolení čekat i několik dní.

Národní park Denali se člení na tři oblasti, které mají rozdílné stupně ochrany přírody. Úplně všude je však zakázáno rozdělávání ohně, plašení zvěře, poškozování vegetace či lov zvěře. Nejpřísnější podmínky platí v okolí hory Mount McKinley. Na území parku se můžete seznámit také se třemi základními druhy biotopů. V nejnižších polohách se rozprostírá severská tajga porostlá smrky, topoly a břízami. S přibývající nadmořskou výškou se tajga začíná proměňovat v tundru s keřovitými porosty a následně s pláněmi plnými borůvčí. Pokud byste postupovali ještě výše, narazili byste už jen na lišejníky a mechy.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko