Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Inupiat Heritage Center

Na samém severu arktické Aljašky se nachází město Barrow, kde žije kolem 4500 obyvatel, z nichž asi 95% tvoří Eskymáci kmene Inupiat. Podle archeologických vykopávek, které se zde našly, zde tento kmen žije již po mnoho tisíciletí, stát proto i dnes podporuje jejich kulturu a přispívá nemalými částkami na udržení jejich dědictví. V Barrow tak vzniklo poměrně moderně vybavené Inupiat Heritage Center, kde se Eskymáci schází, věnují se starým řemeslům, zasvěcují své děti do eskymáckých tradic a oživují původní jazyk. Seznámit se zde můžete s jejich tradičními starými tanci či s výrobou ozdob a zbraní. Jde vlastně o jakési stále živé muzeum, kde si můžete prohlédnout také historické fotky a nalezené vykopávky.

Do městečka, které je obklopeno menšími eskymáckými osadami, nevede žádná pozemní cesta. Pokud máte tedy zájem jej navštívit, musíte využít letecké dopravy. Nachází se zde sice i přístav pro lodě, ten je ale po většinu roku zamrzlý. Lidé, kteří jsou zde poprvé, mají pocit, že se ocitli na konci světa. Barrow je situováno pouhých 1800 km jižně od severního pólu a 530 kilometrů severně od polárního kruhu. Nejbližším civilizovaným městem je 720 km vzdálený Fairbanks. Mezi ním a Barrow jsou jen hory, tundra a led. Podnebí je zde arktické a pro Středoevropana poměrně kruté. Neustále fouká ledový vítr, vše je pokryté sněhem. Léto zde nastává v červenci, ale počasí se nijak výrazně k lepšímu nemění.

Krajina je po většinu roku zamrzlá, v létě je pak povrch neustále mokrý s četnými jezírky, mokřinami a vodními plochami. Zajímavostí této oblasti je, že v letním období zde slunce po 82 dnů nezapadá a naopak v zimě po 64 dnů nevychází. V té době je možné pozorovat úchvatnou polární záři.

Místní Eskymáci mají od vlády povolen lov určitého počtu velryb za rok. Je to však podmíněno tím, že nesmí při lovu používat střelné zbraně a motorové čluny. Pokud chtějí velrybu ulovit, musí se vydat na vodu na veslicích a s harpunami v ruce, stejně jako to dělali před mnoha lety. Jestli jsou však počty ulovených velryb nějak kontrolovány, o tom by se dalo polemizovat.

V Barrow dnes najdete školu pro 400 dětí, moderně vybavenou tělocvičnu, policejní stanici, nemocnici, letiště Will Rogers/Wiley Post Memorial Airport, hotely i banky. Pro zábavu zde slouží 8 hospod, z nichž jedna je dokonce mexická – je tak považována za nejseverněji položenou mexickou restauraci na světě. Zdejší obytné domy jsou postaveny na kůlech, jsou většinou stlučené z prken a různých desek, jako střecha pak slouží kusy plechu. Jaká musí být asi teplota v eskymáckých obydlích, když venku je -40°C?

Nedaleko Barrow se rozkládá jezero Fresh Water Lake, které slouží obyvatelům jako zdroj pitné vody. Za městem se nachází také rozsáhlý hřbitov Imaiqsaun, kde jsou pochováni jak současní obyvatelé, tak i lidé, kteří byli nalezeni třeba při archeologických vykopávkách. V roce 1994 byla nedaleko města objevena prehistorická dívka a v 80. letech 20. století dokonce tzv. Frozen Family – Zmrzlá rodina. 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko