Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Juneau

Hlavní město Aljašky Juneau leží při pobřeží na jihovýchodě státu, na úpatí hor Mt. Roberts a Mt. Juneau. Rozkládá se na území o rozloze 8430,4 km2, a jelikož je sevřeno mezi průliv a pohoří, bylo tak přirozenou cestou zabráněno jeho větší expanzi. Přesto je dnes větší než státy Rhode Island a Delaware.

Na území dnešního Juneau stála původně osada Indiánů kmene Tlingit. V roce 1880 bylo v této oblasti u Gold Creek, dnešní Silver Bow Basin, objeveno zlato. O tento objev se zasloužil Joe Juvenau a Richard Harris – nebyla to však jen jejich zásluha. Nebýt Indiána jménem Kowee z kmene Auk, který je k ložisku dovedl, nic by nenašli.  Indián žijící na ostrově Admiralty Island doufal, že tímto činem přispěje k lepšímu životu svého lidu.  Dne 18. října téhož roku byla na místě důlního stanoviště založena osada. Po roce se z tohoto dočasného tábora stalo první město, které zde vzniklo po odkoupení Aljašky od Rusů. Původně se městu říkalo Rockwell nebo Harrisburg, nakonec se však uchytil název Juneau, podle prospektora hledajícího zlato.

Těžba zlata zde byla spojena s pověstí o Číňanovi jménem Lee Hing, zvaném též China Joe. Ten pomáhal prospektorům v nouzi, mnoho lidí zachránil před strádáním a útrapami a nic za to neočekával. Pekař a knihovník Lee Hing byl považován za jediného člověka v okolí Juneau, který neměl nepřítele a stal se váženým občanem města. V této době to bylo něco téměř neuvěřitelného, zvláště v oblasti výskytu zlata, protože jinak byla těžba spojena především se zločinem. Doly byly uzavřeny až během 2. světové války v roce 1944 pro nedostatek mužské  pracovní síly. Joe Juneau a Richard Harris leží dnes bok po boku na místním hřbitově Juneau's Evergreen Cemetery.

Juneau se stalo hlavním městem Aljašského teritoria oficiálně v roce 1900, ovšem vláda se sem přestěhovala z bývalého hlavního města Sitka až o 6 let později. Od roku 1906 je Jundau tedy hlavním městem státu Aljaška, ale zdaleka není městem největším. Žije zde okolo 31 tisíc obyvatel, je sem soustředěna státní administrativa, rybářství  a ryby zpracující průmysl, dřevařský a těžební průmysl a také služby spojené s turismem. Přesto je možné Juneau považovat za jedno z nejospalejších hlavních měst ve Spojených státech amerických. Některé obchody jsou zde otevřené pouze ve dny, kdy má připlout nějaká turistická či výletní loď. Doprava do a z města je možná v podstatě jen lodí či letadlem.

Asi 16 km od města se nachází necelých 20 km dlouhý ledovec Mendenhall Glacier. Údolí pod ním je protkáno několika turistickými stezkami a dvě stezky vedou kolem severního okraje jezírka až k ledovci. Na ledovec se doporučuje vstupovat pouze zkušeným a řádně vybaveným jedincům. Úbytek ledovce je poměrně rychlý, každý rok přijde přibližně o 8-10 metrů. Pokud jste movitější turisté, můžete si zde – stejně jako i na jiných místech Aljašky, zaplatit vrtulník, který vás vezme přímo na ledovec.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko