Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Katmai NP&P

V roce 1980 byl na Aljašce založen Národní park Katmai rozkládající se na ploše 15 000 km2. Je to jeden z nejkrásnějších koutů přírody, který byl kvůli své špatné dostupnosti nezasažen moderní dobou a člověkem témě nedotčen. Na území parku se nachází 15 aktivních sopek, což z tohoto místa dělá jedno z nejaktivnějších na Zemi. Výjimkou zde proto nejsou ani častá zemětřesení. Roku 1912 zde explodovala sopka Novarupta Volcano.

Její erupce byla až desetkrát silnější než exploze Mt. Saint Helens v roce 1980, kdy tlaková vlna o rychlosti 1120 km/h odmrštila stromy až 25 kilometrů daleko. Tehdy přišla Mt. Saint Helens o svou špičku a tak má dnes podobu komolého kužele. Roku 1912 však prach ze sopky Novarupto zasáhl do atmosféry téměř celé severní hemisféry. Oblast o rozloze 65 km2 byla pohřbena pod nánosem 200 metrů vysoké vrstvy popela.

Vzniklo tak údolí Valley of Ten Thousand Smokers, pro které jsou typické zvrásněné úzké rokliny. Ty byly vytvořeny říčkami, jež stékají z hor. Na říčky a potoky by si v této oblasti měli turisté dávat velmi dobrý pozor. Jejich překonávání může být mnohdy velmi nebezpečné, v kalné vodě nejde odhadnout, jak je voda hluboká. I když se zdá, že je potůček mělký, může být ve skutečnosti hluboký i několik desítek metrů. Tyto říčky jsou však vyhledávaným cílem rybářů, jsou totiž bohaté na ryby, zejména na lososy. Do těchto míst pravidelně jezdí autobus z Brooks Camp.

Nejvyššími body jsou Mount Denison (2304 m), Snowy Mts. (2148 m), Mount Katmai (2030 m) a Kukak Volcano (2025 m). Jejich vrcholky pokrývají ledovce Hook, Hallo a Serpent Tongue.  Naposledy se v národním parku ozvala v roce 2006 sopka Fourpeaked Volcano, která však nezpůsobila žádné vážnější škody. Hlavním symbolem zdejší krajiny jsou kromě četných vulkánů také medvědi hnědí. Ti jsou státem chránění a na území národního parku jich žije úctyhodných 750 kusů.

Nejčastěji jsou k vidění u vodopádů Brook Falls,v zátokách Hallo Bay, Kukak Bay a Chiniak. Jedním z nejzajímavějších míst na pozorování je však bezesporu vodopád na řece Mc.Niel.

Rádi loví v místních říčkách a pochutnávají si na již zmiňovaných lososech. Medvědi se sem stahují z širokého okolí, aby nabrali zásoby tuku na dlouhou aljašskou zimu. Potravy je v řece dostatek a proto se zde medvědi tolerují a loví v klidu vedle sebe. Uvádí se, že nikde jinde na světě nespatříte tolik medvědů na jednom místě. V Katmai samozřejmě nežijí jenom medvědi, ale taky losi, karibu, rysi a další divoká zvířata.

Lidé se vydávají do parku hlavně kvůli turistice, rybaření, fotografování, sjíždění řek a mnoha dalším aktivitám. V parku se nachází také několik archeologických nalezišť, což přitahuje vědce a odborníky z nejrůznějších koutů světa. Do odlehlých míst parku je možné se dostat pouze letadlem z městečka Anchorage. Asi hodinu a půl trvá cesta do King Salmonu, odkud se pak hydroplány můžete vydat hlouběji do přírody, třeba k jezeru Naknek. U jezera se nachází kemp, kde je možné se ubytovat. Kapacita kempu je však díky velkému zájmu rybářů a fotografů omezená, proto je nutné si ubytování rezervovat alespoň půl roku předem. Je však třeba počítat také s tím, že doba pobytu v kempu je omezena na 5 dnů v roce.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko