Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gates Of The Arctic NP&P

Národní park Gates of The Arctic byl vyhlášen v roce 1980 a rozprostírá se na ploše 39 460 km2. Je situován na severu Aljašky za polárním kruhem a leží ve středu Brooksova pohoří – Brooks Range. Masiv částečně zasahuje i na území Kanady. Pro park jsou typické velehory, arktická tundra, divoké řeky a jezera, z nichž některé zatím nedostaly ani své jméno. S pohořím Brooks Range nádherně kontrastují široká ledovcová údolí. Nejvyšším vrcholem je Mount Chamberlin vysoký 2749 metrů nad mořem.

Brooksovo pohoří je nejsevernějším výběžkem Skalistých hor, jehož jižní svahy jsou zalesněné, ale severní část je již bezlesá. Arktická tundra se odtud rozprostírá až k Severnímu ledovému oceánu. Park Gates of The Arctic byl pojmenován cestovatelem Robertem Marshallem (1901 – 1939), který zde chtěl jako první zřídit národní park. Ten označil zdejší hory Frigid Crags a Boreal jako „Bránu Arktidy“. Připadaly mu totiž jako jakási vstupní brána do oblastí dalekého severu. Dnes tvoří Národní park Gates of The Arctic společně se sousedními chráněnými oblastmi Noatak National Preserve a Kobuk Valley National Park jedno z nejrozsáhlejších chráněných území na světě.

Brooksovým pohořím neprochází (k nelibosti turistů) žádné cesty a není zde žádné značení, které by usnadňovalo pohyb v této divočině. Oblast protíná jediná silnice Dalton Highway, která zde byla vystavěna kvůli snadnému transportu ropy od pobřeží Severního ledového oceánu. Během svého putování touto nedotčenou krajinou tak můžete při troše štěstí narazit pouze na dvě stanice rangerů – ochránců přírody. Najdete je v osadách Anaktuvuk Pass a Bettles.

Anaktuvuk Pass je malá osada, kde žijí Eskymáci Nunamiuté. Ještě celkem nedávno se tato skupina živila hlavně lovem sobů karibu. Na konci 19. století však byli ovlivněni americkými lovci velryb, kteří sem začali ve velkém množství vozit nejen mouku, čaj, kávu, cukr a tabák, ale také pušky, munici a alkohol. K tomu, aby mohly být americké posádky velrybářských lodí naplněny masem, byla decimována obrovská stáda sobů. Eskymáci se tak začali zabývat trhem s kožešinami a někteří si našli sezónní práci na pobřeží. Dnes žije v Anaktuvuk Pass asi 180 obyvatel. Najdete zde obchod, funguje telefonní spojení i televize a za peníze z těžby ropy na Aljašce byla postavena také nová škola se saunou a koupalištěm.

V této divoké krajině se daří arktické zvěři, hlavně sobům, kterých zde ve stádech žije až 160 000. Během krátkého arktického léta je tak možné v parku pozorovat jak tato stáda putují přes horské průsmyky na sever k tundrovým pastvinám. Vidět zde však můžete také losy, smečky vlků, polárních lišek, aljašských ovcí nebo medvědy grizzly. Parkem protéká několik řek, jako například Alatna River, Kobuk River, Koyukuk River, Noatak River a Tinayguk River, které jsou velmi bohaté na ryby.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko