Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rainbow Bridge NM

Rainbow Bridge, neboli Duhový most je obrovský skalní oblouk nacházející se v jižní části Utahu, který je považován za největší svého druhu na světě. Najdeme jej v národní chráněné oblasti Glen Canyon National Recreation Area. Tento uchvacující přírodní výtvor vznikl díky extrémnímu zvětrávání Navajo pískovce, v období mezi geologickými etapami triasu a jury, tedy před více než 100 miliony lety.

Vznikl postupným prorážením ostrého meandru, který do pískovců zařezávaly přítoky řeky Colorado. Oblouk je vysoký úctyhodných 33 metrů, při vrcholu je 13 metrů dlouhý a 10 metrů široký, celkové rozpětí je pak 83 metrů.  S těmito rozměry drží jednoznačně světové prvenství a nemůže mu konkurovat žádná jiná skalní brána.

Tento obrovský přírodní kamenný most chodili obdivovat již původní obyvatelé Utahu, kterými byli četné indiánské kmeny. Indiáni si z tohoto území udělali posvátné místo pro své rituály. Časem sem však pronikli první dobyvatelé divokého Západu, kteří kamenný oblouk v roce 1909 popsali a zdokumentovali. O rok později už byl Rainbow Bridge oficiálně vyhlášen Národním Monumentem, což zajišťovalo jeho ochranu.

V roce 1963 byla dostavěna přehrada Glen Canyon Dam, jejíž stavba jednou provždy změnila ráz zdejší krajiny. Asi 17 let trvalo napouštění přehrady, nově vzniklé jezero Powell dosáhlo svého maxima v roce 1980 – jeho hladina tehdy sahala až pod Rainbow Bridge. V současné době se toto místo stane každoročně cílem více jak 300 tisíc návštěvníků.

Většina jich připluje lodí z 50 mil vzdálených přístavišť Wahweap Marina, Halls Crossing a Bullfrog Marina. K oblouku pak vede ještě půl míle dlouhá pěší trasa, přímo pod něj a do jeho blízkosti je však vstup zakázán. Je to z důvodu jeho ochrany a také kvůli tomu, že toto území mají původní Indiáni Navajo za své posvátné místo, což jim garantuje i vláda. Rainbow Bridge dominuje této čarokrásné krajině a doplňuje už i tak krásnou zdejší přírodu.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Zažijte neopakovatelnou cestu po USA. Velký okruh Yellowstoneským parkem, národní parky západu USA a další zajímavá místa. 14-ti nebo 20-ti denní okruh po největších atrakcích USA.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko