Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arches NP

Národní park Arches rozprostírající se na jihovýchodě státu Utah ve Spojených státech amerických zaujímá území o rozloze 298 km2 a je součástí rozsáhlé Koloradské náhorní plošiny. Ta je z geomorfologického hlediska snad nejzajímavějším místem na severoamerickém kontinentu. Národní park Arches se kromě jiného proslavil především svými více než 2000 přírodními pískovcovými oblouky. Území, na kterém se park nachází, má světově vůbec největší koncentraci kamenných oblouků, skalních oken a nejrůznějších útvarů, které jsou vkusně zasazeny do prostředí rudohnědých pískovcových bloků. Pro tuto ojedinělou krásu byla oblast v roce 1929 vyhlášena národním památníkem a v roce 1979 povýšena na národní park.

Před mnoha milióny let se v této oblasti rozkládalo moře, po jehož ústupu zde zůstaly jen mohutné a více než 1,5 km široké usazeniny, které obsahovaly velké množství soli. Tlakem hornin na ně pak vznikly stovky puklin, které se během následujících miliónů let vlivem erozní činnosti vody, větru, sněhu a mrazu proměnily v soutěsky oddělující jednotlivé skalní bloky. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce pohybující se okolo 1600 metrů jsou zde tuhé a studené zimy. Tato destrukční činnost pokračovala i nadále a tak začaly vznikat i výklenky, okna, dutiny a jeskyně. I v dnešní době se tyto útvary neustále zvětšují a proměňují, až dojde k prolomení stále tenčí horní vrstvy, zůstanou po oknech jen samostatně stojící pískovcové sloupy a pahýly. V národním parku je možné pozorovat všechny stupně takového zvětrávání.

Tento jev je dobře patrný například na začátku parku u skály nazývané Sheep Rock. Od roku 1970 se kvůli erozím pískovce propadlo již více než 40 oblouků. Snad nejznámějšími skalními útvary v parku jsou Baby Arch, což je nejmenší brána dosahující velikosti pouhých 91 cm a samozřejmě také největší brána Landscape Arch s téměř 100 metry. Landscape Arch se nachází v místě zvaném Devills Garden, kde je největší výskyt skalních bran. Přímo do Devills Garden vede stejnojmenná pěší trasa obcházející ty nejkrásnější kamenné brány - Navajo, Double O, Wall a Private Arch.

Vyhledávané a hojně navštěvované je také oblast zvaná The Windows Section s obrovskými skalními okny Double Arch, Turret Arch a dvě blízká North & South Windows. V popředí zájmu turistů je také Salt Valley, kde stojí kamenná královna všech skalních bran - Delicate Arch. Neméně přitažlivé jsou také útvary Courthouse Tower, Sheep Rock, Three Gossips, Great Wall a Petrified Dunes. Nesmíme zapomenout ani na dech beroucí skalní útvar Balanced Rock – jde skutečně o obrovský balvan velikosti dvoupatrového domu balancující na skalní noze. Podobný, ale o něco menší útvar se nedaleko odtud zřítil na počátku roku 1976. Je tedy otázkou času, jak dlouho ještě budou moci lidi Balanced Rock obdivovat.

Parkem prochází 30 km dlouhá vyhlídková silnice spojující Visitor Center ležící u brány parku s oblastí Devills Garden. Jihovýchodní hranici parku lemuje řeka Colorado River, silnice Highway 128 vede nádherným malebným kaňonem přímo kolem vody. V parku se nachází jediný kemp, kde je možné přenocovat, ale jeho kapacita je pouhých 52 míst a z nich můžete během letní sezóny rezervovat jen 28. To ve výsledku znamená, že vlastně nemáte téměř žádnou šanci volné místo v kempu sehnat. To však nahrává soukromým provozovatelům kempů a motelů v nedalekém městě Moab. Další dva kempy najdete také v oblasti Big Bend. Park se stal útočištěm pro řadu živočišných druhů, potkat zde můžete například červené lišky, pouštní ovce tlustorohé, krysy klokaní, různé druhy ptákům, plazů a hmyzu.

Území parku bylo osídleno již v době ledové, tedy před zhruba 10 tisíci lety. Před 700 lety zde pak žili lidé indiánských kmenů Fremont a Pueblo. V roce 1775 tuto lokalitu objevili Španělé a roku 1855 zde mormoni založili svou první misii. Dnes je Národní park Arches jednou z turisticky nejvyhledávanějších atrakcí Severní Ameriky a každoročně jej navštíví přes milion turistů.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko