Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Timpanogos Cave NM

V horách Wasatch Mountain se ukrývá rozsáhlý jeskynní systém zvaný Timpanogos Cave, který je zároveň i kulturní památkou. Pohoří, ve kterém se jeskyně nachází, patří do systému American Fork Canyon nacházejícího se v blízkosti stejnojmenného města, v americkém státě Utah.

K jeskyni vede asi 1,5 mil dlouhá a strmá stezka, která je však dostatečně široká a zpevněná, proto je přístupná téměř každému návštěvníkovi.  Tato památka je otevřena pro veřejnost od května do října, v závislosti na sněhových podmínkách. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout tři hlavní jeskyně: Hansen Cave, Middle Cave a Timpanogos Cave.

Uvnitř nich jsou k vidění různé útvary, jako například vzácné heliktity, neboli excentrické krápníky. Jde o krasové výplně, které rostou jako by proti zákonům gravitace. Vyskytují se v různých velikostech a tvarech a mohou být i kroucené třeba do spirály. Na jejich vzniku se podílí zejména silné proudění vzduchu, ale mohou vznikat také díky přítomnosti nečistot nebo cizích iontů v krystalové mřížce kalcitu. Dalšími krasovými útvary, které jeskyně ukrývají, jsou stalaktity, stalagmity, jeskynní valouny, sloupce, kamenné vodopády a jakési krápníkové závěsy.

Jeskyně v roce 1887 objevil lovec Martin Hansen, který v té době údajně sledoval pumu, která se do oblasti American Fork Canyon schovala. Dříve než se stačily jeskyně stát národní památkou, byly značně poničeny hledači pokladů, nezkušenými speleology a zvědavými turisty. Mnoho útvarů, které byly uvnitř, bylo nenávratně poničeno. Objevení jeskyně Timpanogos v roce 1921 je však připisováno muži jménem Vearl J. Manwill. Poté, co prozkoumal již objevenou Hansenovu jeskyni, objevil další neprobádané cesty vedoucí do dalších jeskyní.

Také syn a vnuk Martina Hansena nesou zásluhy v objevování jeskyní. Když byli lovit na druhé straně kaňonu, pokoušeli se dalekohledem najít zatoulaného jelena a přitom objevili další díru v hoře a následně další dvě jeskyně. Za několik dní sem přivedli také 74letého Martina Hansena, který je dodnes považován za prvního muže, který do jeskyně vstoupil. Jeskyně Middle Cave a Timpanogos Cave byly objeveny až v době, kdy už mohly být zapsány pod ochranu organizace National Park Service a nedošlo tedy k jejich poničení. Společnost NPS se i v dnešní době snaží o ochranu těchto jedinečných lokalit, dohlíží na jeskynní komplexy a vymýšlí nové způsoby, jak je co nejvíce ochránit před vnějšími vlivy – včetně omezení osvětlení a zpomalení invaze nežádoucích organismů do jejich nitra.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko