Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Everglades NP

V jižní části Floridy se rozkládá národní park Everglades s jedinečnou krajinou, ve které se střídají mělčiny s pobřežními prériemi a bažinatými oblastmi. Park zde byl vyhlášen dne 6. prosince roku 1947 prezidentem Harry S. Trumanem. V roce 1979 byl pro své četné přírodní krásy zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Park se v dnešní době rozkládá na území o rozloze 6000 km2, čímž se řadí na třetí místo v žebříčku amerických národních parků. Indiáni tuto rozsáhlou nížinu protkanou množstvím vodních toků nazývali „Travnatou řekou“. Pod porostem travin totiž protéká jedna z nejpozoruhodnějších řek světa, která je široká 8-10km, ale hluboká pouhých 30-90cm. Vodu z prvních jarních dešťů totiž shromažďuje jezero Okeechobee nacházející se v samotném srdci Floridy. Jezero zaujímá plochu 1900km2 a jeho hloubka dosahuje v průměru kolem 3,7 metrů. Po několika dnes se jezero vylije ze svých břehů a voda z něj zaplní široké koryto řeky.

Jakmile voda opadne, pokrývají území již jen četná jezírka a menší vodní plochy. Díky tomuto pravidelnímu koloběhu zaplavování se zde vytvořily unikátní a citlivé biotopy, které je potřeba neustále ochraňovat. Původně se oblast Everglades rozprostírala na celé jižní části Floridy, téměř polovina parku však byla vlivem činnosti člověka vysušena. První kolonisté, kteří se na Floridě usadili, viděli v Everglades pouze bezcenný močál, který zabírá místo pro mnohem výnosnější projekty, jako je třeba výstavba měst. V 19. století se zrodil nápad oblast odvodnit a vybudovat početné kanály, čímž ovšem vznikly závažné problémy, se kterými si ani dnes nevědí ekologové rady. Proto zde byl zřízen národní park Everglades, který dnes patří k nejvíce ohroženým přírodním oázám na Zemi.

V parku se vedle sebe vyskytují naprosto rozdílné biotopy, které jsou však na sobě naprosto závislé. Park tak není jen jednotvárnou bažinatou krajinou, ale pestrou paletou rozličných živočišných i rostlinných druhů. V přílivové oblasti pobřežních lagun dochází k míšení sladkých a slaných vod, na některých místech jsou vody jen slané a jinde zase jen sladké. Toto životní prostředí je naprosto ideální pro výskyt hustých lesních porostů rudých, černých a bílých mangrove. Jejich vzdušné kořeny se staly skvělým úkrytem pro raky a ryby. Bahnité dno rády prohledávají hejna brodivých ptáků, kteří zde hledají potravu.

V oblasti pobřežních prérií najdeme silně vysušené oblasti, kterým se dokázalo přizpůsobit jen několik druhů zvláštních pouštních rostlin. Panují zde totiž poměrně extrémní podmínky se slanou půdou. V širokém řečišti se nachází obrovské sítinové houštiny s hlubokým bahnem. Z vody vystupují nad hladinu početné ostrůvky, které nejsou nijak rozlehlé. Přesto jsou často porostlé malými lesíky, ve kterých rostou mahagony, tisovce, palmy královské, fíkusy bengálské, ale také duby a javory. Jelikož je zde také poměrně vysoká vlhkost vzduchu, proto se v nižších polohách skvěle daří i kapradinám, orchidejím a dalším rostlinám.

Velmi rozmanitá je v Everglades také říše zvířat. Žije zde 36 ohrožených živočišných druhů, mezi něž patří například mořské želvy a aligátoři, ze savců levharti a kapustňáci a dále ptáci, motýli a další hmyz. Park je jediným místem na světě, kde se vyskytují vedle sebe aligátoři a krokodýli dlouzí až 6 metrů. Největší pozornost je však věnována záchraně kapustňáků širokonosých, kterým hrozí vyhynutí, kvůli ztrátě jejich původního životního prostředí. Velký vliv na jejich život mají četné stavební práce prováděné v blízkosti parku a také změny vodního proudění. Jde o velká zvířata, která se živí rostlinami a která se nevyhýbají kontaktu se člověkem.

Část národního parku je dnes přístupná veřejnosti. Zájemci se tudy mohou projet na motorových člunech s plochým dnem, kterým se říká airboats. V některých místech byly vystavěny dokonce asfaltové cesty, po kterých máte možnost se projet na kole a kochat se pohledem na přírodu nebo vyhřívající se aligátory. Everglades protíná z východu na západ také cesta Tamiami Trail, která je spojnicí mezi městy Tampa a Miami. Americká vláda neustále přispívá nemalými finančními částkami na obnovu národního parku, přesto patří Everglades mezi nejohroženější chráněné oblasti USA.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

VÁNOCE A SILVESTR V ALPÁCH

Zažíjte Vánoce nebo Silvestr na horách. Francie, Savojské Alpy - 8-denní SKIPASS, ubytování v rezidenci u sjezdovky, doprava - vše od 7 700 Kč za osobu. 

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko