Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

White Sands NM

V Novém Mexiku se rozprostírá nádherná poušť, která je zajímavá především tím, že je tvořena jasně bílými písečnými dunami. Písečná zrna jsou totiž tvořena sádrovcem a White Sands je tak největší sádrovcovou pouští na světě. Vypadá proto, jako by byla pokrytá čerstvě napadaným sněhem.

Údolí s pouští vzniklo jako příkopová propadlina mezi pohořími San Andres Mountains a Sacramento Mountains, na jejichž svazích se nachází indiánská rezervace Apačů Mescalerů. Poušť White Sands nacházející se v nadmořské výšce kolem 1200 metrů, je jen částí mnohem větší pouště Chihuahua, která z větší části zasahuje do stejnojmenného mexického státu.

Bílý písek pouště se díky působení větru neustále pohybuje, některé písečné duny se mohou posunout až o 9 metrů za rok. I když je White Sands suchou a nehostinnou pouští, je v ní poměrně živo. Většina živočichů, kteří se zde vyskytují, mají světlé nebo úplně bílé ochranné zabarvení. Najdete zde hlodavce, tarbíkomyši a pytlouny. Z ptačí říše zde mají zastoupení poštolky, jestřábi a supi. Zajímavostí je druh nočního motýla – Tegeticula nebo tři druhy malých leguánů rodu Holbrookia. Tito malí tvorové se chovají jako chameleoni a dokážou podle potřeby přebarvit svou kůži buď na bílo, nebo ve stínu na tmavo. S nepříznivým prostředím zápasí dennodenně také skunci, kojoti, ursoni, jezevci nebo lišky. V parku bylo celkově napočítáno na pět set druhů rostlin a živočichů.

Poušť White Sands je od roku 1933 chráněným územím White Sands National Monument, tedy národní památkou. Část jejího území však okupuje armáda Spojených států amerických, zbytek je přístupný turistům. Dospělí zde platí vstupné 3 dolary, které je opravňuje pobývat na území parku po 3 dny. V létě zde panují nesnesitelná vedra, nejvhodnější dobou pro návštěvu proto bývá jaro nebo podzim. Od návštěvnického centra plného veškerých potřebných informací vede mezi bílé duny jediná silnice. Areál včetně návštěvnického centra je otevřen denně po celý rok. Mimořádně může být přístup k dunám na několik hodin uzavřen.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko