Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

El Morro NM

Na západě Nového Mexika se rozkládá malý park El Morro, který je zvláštní tím, že v něm najdete velký pískovcový monolit pokrytý petroglyfy. Dávní předci do měkké skalní stěny vyškrabávali nejrůznější obrázky. Monolit ční nad okolní krajinu a v jeho stínu se nachází rezervoár pitné vody. Možná proto, že zde byla po celý rok dostatečná zásoba vody, se stal místem setkávání a odpočinku. Přistěhovalci, vojáci a později i mormonští osadníci se těšili ze stínu a dostatku vody představující základy pro chvilku odpočinku na dlouhé trase neznámou divokou oblastí.

Sloužil jako přirozená zastávka všech lidí, kteří tudy procházeli z východu na západ a opačně. Na pískovcové stěně najdete důkazy o životě původních indiánských obyvatel této oblasti. Anasaziové zde žili v průběhu 14. století a dokonce si tady vybudovali svou osadu. Indiáni však v 15. století tuto oblast z doposud neznámých důvodů opustili, jejich někdejší přítomnost tak již dnes dokládají pouze kresby.

Po čase se do těchto míst dostali i dobyvační Španělé. Poprvé se zde objevili již v roce 1583 během své objevné expedice. Teprve 16. dubna roku 1605 zde však Governer Don Juan de Onate zanechal první nápis zaznamenávající objevení Jižního moře a Kalifornského zálivu. Každý, kdo sem přišel po něm, se jeho nápisem nechal inspirovat a tak pískovcovou stěnu začaly plnit stovky dalších nápisů, informací, jmen a podpisů. Historikové díky této kamenné kronice mají přehled o důležitosti místa a četné frekvenci jednotlivých návštěv.

V roce 1906 byla oblast vyhlášena parkem a od té doby je pískovcová stěna chráněna před dalším popisováním. Je totiž vzácnou památkou, která mapuje posledních 400 let výrazných změn, jež postihly zdejší oblast. Spojuje časy prvního objevování a osídlování krajiny bílými osadníky se současností. Pokud byste si dnes přesto chtěli vyzkoušet, jaké je to psát do kamene, máte možnost tak učinit na velkém pískovcovém bloku stojícím před návštěvním centrem. K nápisům se samozřejmě můžete podívat, park má však poměrně krátkou otevírací dobu. Pokud se chcete dostat až na samotný vršek monolitu, počítejte tak se dvouhodinovou cestou. Po zavírací době je uzavřena i hlavní brána u odbočky z Hwy 53.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko