Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chaco Culture NHP

Národní historický park v Novém Mexiku zahrnuje památky na kulturu Chaco. Nachází se zde pozůstatky důmyslného prehistorického osídlení typu Pueblo, které bylo v dřívějších dobách na jihozápadě USA poměrně časté. Chaco je však pozoruhodné pro své monumentální veřejné i ceremoniální stavby, ale také pro unikátní architekturu.

Tato kultura procházela velkým rozvojem v průběhu 11. a 12. století. Národní historický park kultury Chaco je zastrčen hluboko v poušti a vede k němu jen uježděná prašná stezka. Tento komplex staveb pueblanských předků je nejrozsáhlejším předkolumbovským městem v Severní Americe. Kdysi tudy protékala i říčka, ta je však dnes již vyschlá. V mělkém kaňonu, který park tvoří, bylo napočítáno více než tři tisíce lidských obydlí a osad. Všechny jsou dnes však již opuštěné. Archeologové se neustále dohadují, proč tito lidé vlastně odešli. Údajně je k tomu přinutila zvýšená tektonická aktivita a změny přírodních podmínek.

Nejzachovalejším sídlem je Pueblo Bonito, což by se dalo ze španělštiny přeložit jako Krásné sídlo. Jde o půlkruhovou stavbu nacházející se na úpatí kolmé skály a tvořící půdorysem písmeno D. Historie sídla se datuje do roku 850 našeho letopočtu. Tehdy zde stály až čtyřpatrové budovy s množstvím obřadních prostor zvaných „kiva“.

Celá oblast Four Corners, kde se park Chaco nachází je odpradávna křižovatkou indiánských národů a své stopy tu zanechalo několik prastarých kultur: Anasaziové, Sinaguové, Cohoninové a Hohokamové. Dnes na těchto místech nacházíme impozantní ruiny, jež nám nabízejí možnost nahlédnout až dva tisíce let zpět do života předků dnešních kmenů Hopiů, Zuniů nebo Utů.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko