Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chaco Culture NHP

Národní historický park v Novém Mexiku zahrnuje památky na kulturu Chaco. Nachází se zde pozůstatky důmyslného prehistorického osídlení typu Pueblo, které bylo v dřívějších dobách na jihozápadě USA poměrně časté. Chaco je však pozoruhodné pro své monumentální veřejné i ceremoniální stavby, ale také pro unikátní architekturu.

Tato kultura procházela velkým rozvojem v průběhu 11. a 12. století. Národní historický park kultury Chaco je zastrčen hluboko v poušti a vede k němu jen uježděná prašná stezka. Tento komplex staveb pueblanských předků je nejrozsáhlejším předkolumbovským městem v Severní Americe. Kdysi tudy protékala i říčka, ta je však dnes již vyschlá. V mělkém kaňonu, který park tvoří, bylo napočítáno více než tři tisíce lidských obydlí a osad. Všechny jsou dnes však již opuštěné. Archeologové se neustále dohadují, proč tito lidé vlastně odešli. Údajně je k tomu přinutila zvýšená tektonická aktivita a změny přírodních podmínek.

Nejzachovalejším sídlem je Pueblo Bonito, což by se dalo ze španělštiny přeložit jako Krásné sídlo. Jde o půlkruhovou stavbu nacházející se na úpatí kolmé skály a tvořící půdorysem písmeno D. Historie sídla se datuje do roku 850 našeho letopočtu. Tehdy zde stály až čtyřpatrové budovy s množstvím obřadních prostor zvaných „kiva“.

Celá oblast Four Corners, kde se park Chaco nachází je odpradávna křižovatkou indiánských národů a své stopy tu zanechalo několik prastarých kultur: Anasaziové, Sinaguové, Cohoninové a Hohokamové. Dnes na těchto místech nacházíme impozantní ruiny, jež nám nabízejí možnost nahlédnout až dva tisíce let zpět do života předků dnešních kmenů Hopiů, Zuniů nebo Utů.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko