Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petroglyph NM

Národní monument Petroglyph je tvořen 27 km dlouhým úsekem čedičového srázu, který je součástí rozsáhlé stolové hory.  Tento sráz je zajímavý především tím, že se zde dochovalo více než 25 tisíc skalních kreseb, tzv. petroglyfů. Čedičový sráz najdeme nedaleko současného města Albuquerque, v samotném středu amerického státu Nové Mexiko. Tato oblast byla prvně osídlena již před 12 tisíci lety kočovnými indiánskými kmeny.

Indiáni zde po sobě zanechali množství nejrůznějších skalních kreseb a obrazců. Ty jsou vyryté do černého zoxidovaného povrchu čedičových balvanů. Vědci odhadují, že se stáří většiny kreseb datuje do období mezi lety 1300 – 1680. Malé procento z nich je pak staré až 4000 let. Indiáni žili v této oblasti v poklidu až do roku 1540, než sem dorazili španělští kolonizátoři. S jejich příchodem nastal v životě indiánů velký zlom, chaos a nejistota. Vzájemné neshody vyvrcholily několika indiánskými vzpourami, z nichž však vítězně vyšli vždy Španělé. Hlavní změnou v životě indiánů byl většinou nedobrovolný přechod na katolickou víru. To mělo za následek odklon od původních ceremoniálních úkonů i vytváření nových petroglyfů.

V dnešní době sahají hranice města Albuquerque až k samotné památce, která byla kvůli ochraně jedinečných historických kreseb v roce 1990 zahrnuta pod správu parku. Nedaleko od petroglyfové stěny dnes již stojí řady nových domů, které byly postaveny převážně v tradičním pueblovém stylu.

Dvě hlavní a nejvíce navštěvované části parku jsou Boca Negra Canyon a Rinconada Canyon. Na půl cesty mezi nimi je vybudováno návštěvnické centrum, kde se dozvíte kompletní potřebné informace o této lokalitě. Přímo pod petroglyfovým srázem v Boca Negra Canyon se nachází parkoviště pro návštěvníky. Mezi jednotlivými petroglyfy se můžete procházet po betonovém chodníku a schodech. Chodníčky se klikatí ve změti pomalovaných čedičových balvanů. Jelikož mají balvany černou barvu, je dobré si naplánovat návštěvu tohoto místa na jiné období než je léto, abyste se vyhnuli nesnesitelným vedrům, která zde v té době panují.

Díky snadné dostupnosti skalním maleb je Petroglyph NM ideálním místem pro studium a zkoumání původních významů starověkých skalních maleb.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko