Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Carlsbad Caverns NP

Asi 25 mil od města Carlsbad se na samotném jihu státu Nové Mexiko nachází zajímavá lokalita Carlsbad Caverns National Park, který byl založen 14. května 1930. Jde o místo uprostřed pouště, kde se nachází nádherné vápencové jeskyně, které svou velikostí a různorodostí patří mezi nejkrásnější v celých Spojených státech amerických. Nevznikly však – jak tomu často bývá – působením vody, ale velmi agresivních kyselin. Dešťová voda zde velmi pomalu rozpouští usazeniny v zemských prasklinách. Jelikož tento proces probíhá v jeskyních dodnes, jsou považovány za tzv. živé jeskyně. Na území parku se celkově nachází kolem 113 jeskyní, ale v širším okolí je jich více než 300. Od roku 1995 jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

A jak se vlastně název Carlsbad, neboli Karlovy Vary dostal do Ameriky? V oblasti byly v dávných dobách osadníky objeveny minerální prameny s prokazatelným léčebným účinkem, které byly pro svou podobu pojmenovány právě podle slavných evropských lázní – Carlsbad.

Jeskyně znali dávní indiánští obyvatelé této oblasti, ale i nově příchozí osadníci poměrně rychle objevili přirozený vchod do jeskyně. Z nitra jeskyně vždy vylétávaly statisíce netopýrů, osadníci tak začali těžit netopýří trus, který jim sloužil jako výborné hnojivo. Asi nejvíce jeskyně zaujaly osadníka Jima Whita, který se následně zasloužil o jejich popularizaci a kompletní prozkoumání. Z počátku Jimovi nikdo nevěřil, že se v jeskyních ukrývají obrovské sály a bizardní geologické útvary. Důkaz o tom mohl být pořízen teprve s vynálezem fotoaparátu.

V roce 1923 byl americkým Ministerstvem vnitra do jeskyní vyslán inspektor, který měl za úkol zjistit jejich skutečný stav. Jeho konečná zpráva pak přispěla k tomu, že byly jeskyně ještě téhož roku vyhlášeny národním památníkem a o sedm let později dokonce národním památníkem. Carlsbad Caverns jsou jedněmi z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, které kdy byly objeveny, proto si takovouto ochranu zaslouží. Jejich rozlehlost je pro lidskou fantazii téměř nepředstavitelná, prostory se ukrývají stovky metrů pod povrchem.

Uvnitř jeskynního komplexu se nachází několik zajímavých sálů, jako je například Netopýří jeskyně, Ďáblovo hnízdo, Zelené jezero, Královniny komnaty, Královský palác nebo Velrybí chřtán.  Po cestě také minete několik unikátních útvarů, kupříkladu Prst čarodějnice nebo Ledovec – ohromný balvan vážící dvě stě tisíc tun, který se před mnoha lety utrhnul ze stropu a zřítil. Čekají vás také geologické útvary s fantastickými jmény jako Skála věků, Chrám slunce, Totem, Zrcadlové jezero či Dvojitý dóm. Nejhlubší místo v jeskyni se nachází 275 metrů pod zemí a dostanete se tam po jedné z veřejně přístupných tras. Musíte však počítat s tím, že je cesta poněkud náročnější a plná prudkého klesání a stoupání. Největším prostorem je Veliký sál s rozlohou 33,2 km2 a obřími sloupy.

Celkem jsou pro návštěvníky připraveny tři hlavní prohlídkové okruhy, která jsou dohromady dlouhé necelých 5 km. Pokud vás po návštěvě jeskyní přepadne hlad, můžete si zakoupit občerstvení v bufetu, který je začleněn do podzemních prostor. V posledních letech se ale uvažuje o jeho zrušení, protože zbytky jídla do jeskyní přitahují živočichy, kteří tam nepatří. K podzemnímu bufetu patří také toalety. Jeskyně jsou otevřeny celoročně s výjimkou svátků. Kromě jeskyní je další atrakcí tohoto místa představení Natural Entrance, které se zde odehrává Za soumraku. Při tomto úžasném divadle vylétá z nitra podzemí na 400 tisíc netopýrů mířících k řece Rio Pecos za potravou.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko