Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fort Union NM

Pevnost Fort Union byla postavena v roce 1851 a jejím hlavním úkolem bylo střežit stezku Santa Fe Trail. Byl to jedna z nejdůležitějších pevností na této stezce, jejíž konečná stanice byla ve městečku Santa Fe. Původně zde stála jen španělská osada, která se časem stala hlavním městem kolonie. Dnes je Santa Fe ležící na úpatí hor Sangre de Christo hlavním městem státu a k vidění jsou zde ještě staré a původní domy postavené z červené hlíny, kterým se říká Adobe. Město tak z části připomíná staré indiánské pueblo. Některé z domů jsou sice nově vystavěny, ale stále mají svůj typický tvar a vzhled.

Španělští kolonizátoři se snažili místní indiánské obyvatele převrátit na křesťanskou víru. To se jim však příliš nedařilo, někteří ji přijali, ale většina z nich ji odmítla a připravovala revoltu. Pod vedením vůdce Popého nakonec indiáni vytlačili Španěly do Mexika. Roku 1680 se indiáni dokonce zmocnili Santa Fé a během tzv. pueblové revolty pobili kolem 3500 osadníků. Španělé se znovu k moci dostali až o 12 let později a zůstali zde do roku 1821, kdy je o kolonii připravilo Mexiko.

Stezka Santa Fe Trail, kterou pevnost Fort Union střežila, se táhla v délce 800 mil mezi státy Nové Mexiko a Missouri. Stála na místě, kde se sbíhaly dvě větve stezky, a po dlouhou dobu to byla jediná základna Spojených Států v nově získaném Novém Mexiku. Jelikož leželo město Santa Fe daleko od ostatních měst, navíc bylo odděleno horami a pouští, byla tato cesta pro její účastníky velmi nebezpečná. Často bývali napadáni místními indiánskými kmeny. Trasa se však i přes tyto problémy stala důležitou obchodní cestou.

Kolem roku 1821 tudy procházely již tisíce plně naložených povozů s nejrůznějším americkým zbožím. Opačným směrem se pak valily obrovské zisky. V roce 1846 vypukla americko-mexická válka a Spojené státy americké tak začaly přísně kontrolovat novomexickou ekonomiku. Mexičané nezvládli nápor americké expanze a Nové Mexiko se tak roku 1848 stalo americkým teritoriem. V roce 1912 pak bylo připojeno k Unii jako 47. stát.

Pevnost je dnes částečně zachovaná, některé zdi a komíny jsou téměř kompletní. Stále znatelné jsou také obrysy hvězdicového náspu, který byl postaven Unií v době Občanské války.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko