Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Statue Of Liberty NM

Statue of Liberty neboli Socha Svobody se tyčí na ostrově Liberty Island, který je od roku 1664 součástí amerického New Yorku. Socha Svobody patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce Spojených států amerických a společně s budovou Empire State Building tvoří hlavní dominanty New Yorku. V minulosti vítala imigranty, kteří kolem ní připlouvali za lepším životem, dnes je symbolem svobody amerického národa.

Socha Svobody je připomínkou francouzské pomoci a přátelství během bojů Ameriky za nezávislost na Velké Británii, které propukly v roce 1776. Francie tehdy podporovala americké osadníky a jako jediná jim poslala na pomoc své vojáky. Socha Svobody je jakýmsi vyjádřením sympatií vůči nově vzniklé republice za Atlantikem. Od roku 1886 tak stojí na ostrůvku před New Yorkem. Její výška s podstavcem dosahuje 93 metrů, bez podstavce měří po vrchol pochodně 46 metrů. Socha váží 205 tun, v obvodu má 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů. Pravá paže držící pochodeň je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru.

U nohou sochy leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce socha drží desky představující vyhlášení nezávislosti, na nichž nápis JULY IV MDCCLXXVI, tedy 4. červenec 1776. Také koruna sochy se sedmi paprsky je symbolem svobody, jednotlivé paprsky mají vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. Konstrukci sochy navrhnul známý francouzský stavitel Gustave Eiffel, který se proslavil například stavbou pařížské Eiffelovy věže. Před vytvořením hlavní sochy bylo uděláno nejdříve několik jejich zmenšených modelů. Teprve poté se mohlo začít vyrábět sochu ve skutečné velikosti z mědi. Modelem pro vytvoření ženské tváře stála hlavnímu sochaři Frédéricovi Auguste Bartholdimu vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi – Isabella Eugenie Boyerová.

Svého dokončení se socha dočkala dne 4. července roku 1886 a v Paříži byla slavnostně předána americkému velvyslanci. Poté musela být rozložena na jednotlivé části, které se postupně dopravily francouzskými loděmi do New Yorku. V newyorském přístavu pak byla téměř dva roky sestavována a nakonec postavena na podstavec, který navrhnul americký architekt Richard Morris Hunt. Netrvalo dlouho a socha se stala symbolem Ameriky. Od jejího vzniku už uběhlo mnoho let, proto musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. Její značné počkození se dalo opravit především díky veřejným sbírkám. V roce 1984 byla Socha Svobody zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. V současné době existuje v Paříži její zmenšená kopie, která slouží jako připomínka jejího francouzského původu.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko