Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Home Of Franklin D Roosevelt NHS

Franklin D. Roosevelt byl významný americký politik, který se stal v letech 1933 – 1945 32. prezidentem Spojených států amerických. Do úřadu prezidenta byl zvolen celkem čtyřikrát a tak se stal nejdéle úřadujícím prezidentem v dějinách Ameriky. Byl to jeden z významných amerických prezidentů a také jeden z nejuznávanějších světových státníků. Patří proto mezi nejdůležitější osobnosti historie 20. století.

Franklin Delano Roosevelt se narodil 30. ledna roku 1882, roku 1904 absolvoval Harvard a poté vystudoval právo na Kolumbijské univerzitě. V roce 1910 se stal senátorem státu New York a o dva roky později náměstkem na ministerstvu námořnictva, kde působil až do roku 1920. V té době neúspěšně kandidoval na funkci viceprezidenta. Když mu bylo 23 let, oženil se se svou sestřenicí Eleanor Rooseveltovou.

V roce 1921 onemocněl obrnou, kvůli které částečně ochrnul. Od té doby musel někdy používat kolečkové křeslo. Roku 1928 se stal guvernérem státu New York, kde zahájil své úspěšné tažení proti korupci. V roce 1932 se stal demokratickým kandidátem na prezidenta a vyhlásil plán New Deal, neboli Nový úděl.

Dne 15. února roku 1933 byl na Roosevelta spáchán atentát Giuseppem Zangarou. Prezident při atentátu nebyl zraněn, ale o život tehdy přišel starosta Chicaga Antonín Čermák. 4. března téhož roku složil Roosevelt jako nový americký prezident přísahu a pronesl rozhlasový projev, který se zapsal do dějin. V tomto silném projevu žádal Američany o důvěru a předznamenal začátek obratu ekonomické krize. Roosevelt takovéto projevy pronášel celkem pravidelně i v pozdějších letech, vžil se pro ně název Fireside chat – Rozhovory u krbu.

Během 2. světové války podporoval Roosevelt Velkou Británii a Francii v jejich boji proti nacistickému Německu. Po napadení USA Japonskem v Pearl Harboru začal aktivně vést válku proti zemím tzv. Osy, kterou tvořilo Německo, Itálie a Japonsko. Po válce se zasloužil o dobré vztahy západních spojenců s komunistickým stalinistickým Ruskem.

Zdravotní stav prezidenta se velmi zhoršil během jeho poslední volební kampaně v roce 1944. Byl značně fyzicky vyčerpán, měl potíže s psychikou, depresemi a projevy arteriosklerózy. Roosevelt přesto ve volbách zvítězil a dne 20. 1. 1945 byl slavnostně uveden do úřadu. Podle svědků však již prezident nevnímal své okolí a byl duchem nepřítomen. I v tak vážném stavu odcestoval na Jaltskou konferenci, která se nevyvedla, a Roosevelt za to sklidil kritiku tisku. Nedlouho po návratu z této konference prezident Franklin Delano Roosevelt zemřel na mrtvici. Stalo se tak přesně 12. dubna 1945, ve vrcholný okamžik války, kdy se očekávalo zhroucení hitlerovského Německa.

Ve Springwoodu v newyorském Hyde Parku se dnes rozkládá národní historické místo Home of Franklin D. Roosevelt. Uchovává několik domů, které byly majetkem tehdejšího amerického prezidenta a ve kterých strávil převážnou část svého života. Oblast byla za národní památník vyhlášena v roce 1945 po prezidentově smrti.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko